Zamknij

Burze nad Polską. 16 tys. odbiorców bez prądu, poziom Wisły podniósł się o 5 cm

31.08.2020 08:10
Burza nad Warszawą
8 Zobacz galerię
fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Burze z gradem i silnym wiatrem przeszły nad Polską. Wiatr wiał z prędkością niemal stu kilometrów na godzinę, a na warszawskich Bielanach spadły 22 litry deszczu. W poniedziałek o poranku bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców. 

Gwałtowne burze z gradem i intensywnymi opadami deszczu przeszły nad Polską w niedzielny wieczór. Niebezpieczna pogoda dała się we znaki mieszkańcom województw: mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, podlaskiego oraz wielkopolskiego.

Minionej doby strażacy interweniowali na Mazowszu w związku z burzami 617 razy, z czego 304 razy w Warszawie – poinformował w poniedziałek rano oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. W związku z opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy podjęli również wiele interwencji w okolicach stolicy: w pow. pruszkowskim (71), legionowskim (40), grodziskim (34) czy wołomińskim (25).

"Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 12,5 tys. Brak osób rannych" - napisał na Twitterze Grzegorz Świszcz z RCB.

Burza nad Warszawą. Podniósł się poziom Wisły

Setki wyładowań na minutę, podtopienia i połamane drzewa. Podczas niedzielnych burz ucierpiało głównie Mazowsze. W Warszawie gwałtowna burza i intensywne opady deszczu uniemożliwiły lądowania samolotów na Lotnisku Chopina. Zerwane były również sieci tramwajowe. 

Jak podaje IMGW, stan wody na Wiśle podniósł się o 5 centymetrów. Na Bielanach spadły 22 litry deszczu. W stacji Warszawa-Filtry notowano porywy wiatru sięgające 95 km/h. 

Gdzie jest burza? Pogoda na dziś - poniedziałek 31 sierpnia 

W poniedziałek 31 sierpnia burze możliwe są jeszcze rano na północnym wschodzie, w trakcie dnia na północy i północnym zachodzie Polski. Miejscami opady będą intensywne, do 10-15 mm. Nie ma zagrożenia silnymi porywami wiatru. Komórki burzowe będą przemieszczać się na południowy wschód - informuje IMGW. 

Temperatura maksymalna od 16 stopni na północnym wschodzie, 20 stopni na zachodzie i w centrum do 27 stopni Celsjusza na południowym wschodzie.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP