Zamknij

Powrót deszczów, burz, ochłodzenie. Nad morzem gwałtowna zmiana pogody

12.05.2021 15:54
IMGW: Zmiana pogody od środy, co w zimne ogrodniki
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Synoptycy ostrzegają w środę przed burzami na zachodzie Polski. Towarzyszyć może im silny wiatr i ulewy – ustalił reporter Radia ZET, Michał Dzienyński. W tym roku okres wokół tzw. zimnych ogrodników będzie wyjątkowo ciepły.

Środa 12 maja jest wciąż ciepłym dniem, choć temperatury nie dobijają dziś, tak jak we wtorek, czy poniedziałek, do poziomu 30 stopni Celsjusza.

Dodajmy, że właśnie w środę, w imieniny Pankracego rozpoczynają się tzw. zimni ogrodnicy i potrwają do soboty 15 maja, do tzw. Zimnej Zośki.

Ostatni powiew lata? Zbliżają się deszczowe i burzowe dni

Chłodu jednak w tym roku ogrodnicy i sadownicy nie zaznają. "W tym roku był falstart, ogrodnicy (chłód na 12 maja, przyp.) "przyszli" na początku maja. Przymrozków nie będzie, mało tego, patrząc do 7 dni do przodu, nie zanosi się na spadek poniżej zera" – powiedział reporterowi Radia ZET Grzegorz Walijewski, synoptyk IMGW. Prace w ogrodzie i sadzenie kwiatów w doniczkach na balkonie można już śmiało i bez obaw planować.

W kolejnych godzinach i dniach Polska znajdzie się w obrębie deszczów i burz. Radykalne ochłodzenie dało się już odczuć na zachodzie Polski i nad Morzem Bałtyckim, gdzie temperatura spadła nawet do 11 st. C. 

RadioZET.pl/IMGW