Zamknij

Powrót deszczów, burz, ochłodzenie. Nad morzem gwałtowna zmiana pogody

12.05.2021 15:54

Synoptycy ostrzegają w środę przed burzami na zachodzie Polski. Towarzyszyć może im silny wiatr i ulewy – ustalił reporter Radia ZET, Michał Dzienyński. W tym roku okres wokół tzw. zimnych ogrodników będzie wyjątkowo ciepły.

IMGW: Zmiana pogody od środy, co w zimne ogrodniki
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Środa 12 maja jest wciąż ciepłym dniem, choć temperatury nie dobijają dziś, tak jak we wtorek, czy poniedziałek, do poziomu 30 stopni Celsjusza.

Dodajmy, że właśnie w środę, w imieniny Pankracego rozpoczynają się tzw. zimni ogrodnicy i potrwają do soboty 15 maja, do tzw. Zimnej Zośki.

Ostatni powiew lata? Zbliżają się deszczowe i burzowe dni

Chłodu jednak w tym roku ogrodnicy i sadownicy nie zaznają. "W tym roku był falstart, ogrodnicy (chłód na 12 maja, przyp.) "przyszli" na początku maja. Przymrozków nie będzie, mało tego, patrząc do 7 dni do przodu, nie zanosi się na spadek poniżej zera" – powiedział reporterowi Radia ZET Grzegorz Walijewski, synoptyk IMGW. Prace w ogrodzie i sadzenie kwiatów w doniczkach na balkonie można już śmiało i bez obaw planować.

W kolejnych godzinach i dniach Polska znajdzie się w obrębie deszczów i burz. Radykalne ochłodzenie dało się już odczuć na zachodzie Polski i nad Morzem Bałtyckim, gdzie temperatura spadła nawet do 11 st. C. 

RadioZET.pl/IMGW