Zamknij

Pogoda na Wielkanoc 2021. Święta ze śniegiem i chłodem? Zaskakująca prognoza

29.03.2021 19:18

Jaka pogoda na Wielki Tydzień i Wielkanoc? W połowie tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 21 stopni Celsjusza. Od piątku czeka nas ochłodzenie - z opadami śniegu oraz minusowymi temperaturami.

Deszcz ze śniegiem
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Pogoda długoterminowa na Wielkanoc została opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Wielkim Tygodniu na termometrach zobaczymy nawet 21 stopni Celsjusza, ale jak ostrzega IMGW - pojawią się również burze. Ciepło pozostanie z nami do czwartku. Przed świętami Wielkanocnymi czeka nas zmiana pogody i napływ zimnego powietrza z północy. Do Polski ponownie powróci chłodniejsza aura wraz z opadami deszczu ze śniegiem, a lokalnie samego śniegu.

Pogoda na Wielki Tydzień. We wtorek i środę ciepło - nawet do 21 stopni

We wtorek i środę Polska będzie w zasięgu wyżu znad Europy południowej. Do kraju z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne-morskie. Zza chmur wyjrzy słońce - tylko na południowym wschodzie synoptycy prognozują większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu.

W całym kraju wzrośnie też temperatura powietrza. Najcieplej będzie na południowym zachodzie - nawet do 21 stopni Celsjusza. Najchłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 6-10 stopni.

W czwartek pogoda będzie zróżnicowana. Na północy kraju pochmurnie, deszczowo i chłodno, a temperatura oscylować będzie w przedziale od 8 do 14 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze zachmurzenie zmienne, opady deszczu i lokalne burze, ale jeszcze ciepło, od 15 do 20 stopni. 

Pogoda na Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Na Wielkanoc spadnie śnieg?

IMGW wyjaśnia, że podział Polski na dwie różne strefy pogodowe związany będzie z przemieszczaniem się z północy na południe, ułożonego równoleżnikowo, chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem, z północy, napłynie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Od Wielkiego Piątku Polska będzie pomiędzy wyżem nad Atlantykiem a niżem znad Rosji i ta sytuacja sprzyjać będzie spływowi nad nasz kraj zimnego powietrza z północy.

Czeka nas zatem zdecydowane ochłodzenie. W ciągu dnia temperatura od 4 do 12 stopni Celsjusza, a w nocy może spaść lokalnie nawet do minus 3 stopni. W piątek i sobotę zmienne zachmurzenie i przelotne opady deszczu a na Pomorzu, w rejonach podgórskich i gdzieniegdzie na wschodzie kraju, także deszczu ze śniegiem i lokalnie samego śniegu.

Jaka pogoda na Wielkanoc 2021?

Wielkanoc na zachodzie raczej słoneczna i bez opadów, na wschodzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a na Pogórzu Karpackim słaby śnieg. Nadal będzie chłodno. W Poniedziałek Wielkanocny prognoza jest mocno niepewna, ale prawdopodobnie będzie nieco cieplej - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

RadioZET.pl/IMGW