Zamknij

IMGW ostrzega przed burzami i silnym wiatrem. Alerty dla 10 województw

22.04.2021 12:50
pogoda
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Pogoda w czwartek w wielu regionach kraju może stanowić zagrożenie. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które dotyczą 9 województw w północnej i środkowej części Polski. Z kolei na południu kraju Instytut ostrzega przed burzami. Aura będzie zdecydowanie chłodniejsza i taki stan utrzyma się przez kilka dni.

Pogoda w czwartek będzie kształtowana przez przechodzący przez Polskę zimny front atmosferyczny. Spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, a na Podkarpaciu będą występować burze - poinformowała Polską Agencję Prasową synoptyk IMGW-PIB Anna Woźniak. W czwartek będzie zimno. Chłodniejsza aura ma się utrzymywać kilka kolejnych dni - donosi portal fanipogody.pl.

Pogoda na czwartek. Wichury i burze. IMGW wydaje ostrzeżenia

Temperatura maksymalna, jakiej można się w spodziewać w czwartek, to zaledwie od 5-6 st. C. na północy kraju do 12 st. C. na południowym wschodzie. W północnej i środkowej części Polski, zgodnie z prognozami synoptyków IMGW, w wielu regionach będzie wiał silny wiatr, który w porywach może osiągnąć maksymalną prędkość sięgającą nawet 75-80 kilometrów na godzinę.

Jak wylicza TVN Meteo, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wichurami dotyczące województw:

  • zachodniopomorskiego (dla powiatów: Świnoujście, polickiego, goleniowskiego, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, koszalińskiego, Koszalin i sławieńskiego);
  • pomorskiego (dla powiatów: słupskiego, Słupsk, bytowskiego, kościerskiego, kartuskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskiego i nowodworskiego);
  • warmińsko-mazurskiego;
  • podlaskiego (powiaty: suwalski, Suwałki, sejneński, augustowski, grajewski, moniecki, kolneński, łomżyński, Łomża);
  • mazowieckiego (powiaty północne); 
  • kujawsko-pomorskiego;
  • wielkopolskiego (z wyłączeniem powiatów na krańcach południowych); 
  • lubuskiego (w powiecie strzelecko-drezdeneckim);
  • łódzkiego (w powiatach na północy regionu).

Alerty IMGW wydał również przed burzami w województwie podkarpackim. Ostrzeżenia obowiązują w powiatach: leżajskim, przeworskim, lubaczowskim, jarosławskim, łańcuckim, rzeszowskim, Rzeszów, przemyskim, Przemyśl, brzozowskim, strzyżowskim, jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Tam burze spodziewane są od południa, ale także w godzinach popołudniowych. - Mogą one dawać nawet intensywne opady deszczu do 20 mm - powiedziała synoptyk Anna Woźniak w rozmowie z PAP.

Na pozostałym obszarze kraju będą występować przelotne opady deszczu na północy przechodzące w deszcz ze śniegiem. - Po południu w górach, w Karpatach, zacznie padać śnieg. Nie będą to duże wartości. Wysoko w Tatrach może spaść do 5 cm śniegu. Stopniowo te opady będą przechodzić w śnieg w tym rejonie - tłumaczyła ekspertka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVN Meteo/IMGW/fanipogody.pl/Twitter