Zamknij

Upały powrócą z początkiem sierpnia. "Zostaną pobite maksymalne rekordy"

31.07.2022 09:58

W sierpniu średnie temperatury będą wyższe od normy wieloletniej. Może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury - mówi meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Zdradza również, że w przyszłym miesiącu pojawią się opady i burze, ale raczej "krótkie i intensywne".

Pogoda
fot. Ventusky.com (screen)

Pogoda na sierpień 2022 może się okazać trudna do wytrzymania dla tych, którzy źle znoszą upały. Ekspert z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdza, że w najbliższym miesiącu temperatury będą bowiem wyższe od normy od normy wieloletniej z ostatnich 30 lat.

- To będzie kolejny cieplejszy, niż dotychczas to bywało, miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec - szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień - podkreśla Grzegorz Walijewski, meteorolog i rzecznik IMGW w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Synoptyk: napływ upałów w sierpniu. "Zostaną pobite rekordy"

Oznacza to, że już w pierwszych dniach tego miesiąca możemy spodziewać się napływu upałów. Zdaniem eksperta "może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury dla sierpnia".

- Według naszych prognoz na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 36 st. C. Upalnie będzie również w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, a także w woj. kujawsko-pomorskim – 35 st. C - wskazuje.

Zobacz także: Radar burz na żywo. Zobacz, gdzie jest teraz burza

Już w poniedziałek, po trwającym obecnie deszczowym weekendzie, powoli zacznie napływać do Polski cieplejsze powietrze - temperatura osiągnie wówczas pułap ok. 27-28 stopni.

We wtorek wartości te będą wyższe o jeden stopień, ale już w środę i czwartek pojawią się trzydziestki. Początkowo nieśmiało - 31-32 st. C, natomiast w czwartek zrobi się upalnie - 35-36 stopni. Z tą falą będziemy mieli do czynienia również w piątek. Wychodzi na to, że rozpoczniemy nowy miesiąc z przytupem Grzegorz Walijewski, IMGW

Według prognozy długoterminowej na 16 dni do 12 sierpnia włącznie będziemy mieli ciepły okres. Termometry będą wskazywały od 27 do 29 st., na wybrzeżu temperatury mogą być trochę niższe.

Zdaniem synoptyka w drugiej części miesiąca można się spodziewać drugiej fali upałów. Czyli na termometrach powinny się pojawić wartości powyżej 30 st. C. - Ale uwaga, w sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne - zauważa rozmówca PAP.

Według Walijewskiego na pierwszą część sierpnia warto zaplanować urlop na plaży nad morzem lub na Mazurach, a drugą część sierpnia zdecydowanie w górach. Myśląc więc o urlopie warto wziąć pod uwagę wrzesień, gdyż będzie to przedłużenie lata. Według prognoz będzie trochę chłodniej niż w sierpniu, ale uspokoi się sytuacja burzowa.

loader

RadioZET.pl/PAP