Zamknij

Gradobicia, burze i wichury. Wydano alerty dla części kraju

17.07.2020 10:54
Burze w Polsce
fot. GERARD/REPORTER

Pogoda znów da nam się we znaki. Do kraju wracają burze i gwałtowne zjawiska. W piątek ostrzeżenia przed burzami obejmują kilka województw. Ale groźne będą też gradobicia i ulewy. Te mogą doprowadzić do podtopień.

Burze, ulewne opady deszczu i gradobicia – to czeka w piątek mieszkańców kilku regionów w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już żółte alerty przed silnym deszczem z burzami dla czterech województw na południu kraju: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Alert pierwszego stopnia wydano też dla Lubelszczyzny, Podlasia, Mazowsza oraz Warmii i Mazur, gdzie po południu prognozowane są burze z gradem. Ostrzeżenia obowiązują do sobotniego poranka. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na tych obszarach wynosi 80-85 proc.

screenshot-meteo.imgw.pl-2020.07.17-10_47_51
fot. IMGW

Podczas burz gwałtowne ulewy i gradobicia

Groźne będą przede wszystkim ulewne opady deszczu – alarmują Polscy Łowcy Burz. Może spaść do 35 litrów na metr kwadratowy. Ulewy mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Synoptycy zapowiadają też silne porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, a miejscami gradobicia. Grad może osiągać średnicę 1 cm.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz