Zamknij

Groźne upały w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia dla 5 województw

25.07.2021 11:28
Upały w Polsce
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Groźne upały wróciły do Polski. IMGW wydało alert dla pięciu województw. Miejscami też zagrzmi. – W niedzielę spodziewany jest powrót gwałtowniejszej pogody. Na całym obszarze kraju możliwy będzie przelotny deszcz, a miejscami wystąpią burze - powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Pogoda w weekend przyniosła wysokie temperatury. Upały znów mogą stanowić zagrożenie w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla Mazowsza, Lubelszczyzny oraz części Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski i Podkarpacia. Temperatura maksymalna w dzień sięgnie tam 31 stopni Celsjusza.

Pogoda. Groźne upały w Polsce. IMGW wydało alerty dla 5 województw

Alert obowiązuje od godziny 12 do 18. Na terenach nim objętych prognozuje się upały, w czasie których temperatura maksymalna w dzień będzie wahać się między 28 a 31 stopniami Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 20 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia obejmują cały teren Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Za wyjątkiem terenów górskich upalnie będzie też na Podkarpaciu oraz w zachodniej części województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Pogoda w niedzielę. Upał, deszcz i burze

– W niedzielę spodziewany jest powrót gwałtowniejszej pogody. Na całym obszarze kraju możliwy będzie przelotny deszcz, a miejscami wystąpią burze - powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron. Opady wyniosą do 20 mm, a porywy wiatru - do 70 km/h.

Synoptyk podkreślił, że w niedzielę pogoda ma być bardziej dynamiczna niż w dniach poprzednich. – Będziemy mieli zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i będą się niemal w całym kraju pojawiać przelotne opady deszczu oraz miejscami wystąpią burze. Będzie to głównie w zachodniej połowie kraju i mogą mieć one dość gwałtowny przebieg – powiedział synoptyk. Opady deszczu wyniosą do 20 l/mkw., a porywy wiatru - do 70 km/h.

Wyładowania atmosferyczne to wynik tego, że nad Polskę po raz kolejny napływać będzie bardzo ciepłe, wręcz gorące powietrza z południowego zachodu. – Przełoży się to też na wartości temperatur – podkreślił Gawron.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/oprac. AK