Zamknij

Jeszcze jedna fala siarczystych mrozów przed nami? Synoptyk komentuje

PAP
23.02.2021 14:16
pogoda
fot. Lukasz Solski/East News

Pogoda w ostatnich tygodniach dawała się Polakom we znaki. Po siarczystych mrozach przyszło nagłe ocieplenie, wcześniej jednak ostrzegano, że jeszcze pod koniec lutego możliwy jest powrót tęgich mrozów. Jak będzie naprawdę?

Pogoda długoterminowa wskazywała początkowo, że w ostatnich dniach lutego możliwy jest kolejny napływ arktycznego powietrza do Polski. Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, prognozuje jednak, że srogich mrozów już w lutym nie będzie. - Powiem szczerze, nie widać ich na horyzoncie - mówi w rozmowie z PAP.

Jak mówi, w tej chwili Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który zostanie u nas do czwartku. - To głównie on będzie nam kształtował pogodę na najbliższe dni – zaznacza. - Ten wyż spowoduje znaczny wzrost temperatury, ale ze względu na towarzyszące mu mgły, pogoda będzie jednak bardziej jesienna, niż wiosenna – ocenia. - Do czwartku spodziewamy się stopniowego ocieplenia, w środę na Dolnym Śląsku temperatury odnotują nawet 16 st. C, a w czwartek będzie tam prawdopodobnie jeszcze cieplej, może nawet do 18 st. C – mówi.

Pogodowa huśtawka

Dopytywana, czy ciepła pogoda utrzyma się na dłużej, synoptyk IMGW-PIB wskazuje, że już w nocy z czwartku na piątek nad Polską przejdzie pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie nieco ochłodzenia oraz trochę opadów deszczu. - W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury – mówi. Poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia.

- Od poniedziałku znów nastąpi ocieplenie, a co będzie dalej – to zobaczymy – przyznaje. - Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę – dodała.

RadioZET.pl/PAP