Zamknij

Wkrótce duże ocieplenie. A Hiszpania walczy ze śniegiem

Magdalena Kulej
20.01.2020 15:07
Pogoda. Zima w Hiszpanii, a do Polski przyjdzie ocieplenie
fot. Lidia Mukhamadeeva/REPORTER

Pogoda znowu zwariowała. W Hiszpanii spadł śnieg, w Finlandii zanotowano rekordowe w tym roku -37,7 stopni Celsjusza, podczas gdy w innej części tego samego kraju było kilkadziesiąt kresek więcej. W Polsce też zrobiło się chłodniej, choć mogłoby się zdawać, że prawdziwa zima o nas zapomniała. A pod koniec miesiąca odczujemy falę cieplejszego powietrza.

Pogoda płata nam figle. Przedostatni tydzień stycznia to niska temperatura i nocne przymrozki, a w południowych powiatach również intensywne opady śniegu i oblodzenia. Dokuczać będzie też rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne.

Zobacz także

Prawdziwej zimy jednak jak nie było, tak nie ma i na razie nie będzie. Pod koniec miesiąca temperatura znów zacznie piąć się w górę, a na termometrach pojawią się nawet dwucyfrowe wartości. Na południu kraju termometry mogą wskazywać nawet 12-13 stopni Celsjusza.

Zima zaatakowała w Hiszpanii

W międzyczasie w Hiszpanii temperatury są porównywalne do tych w Polsce, a miejscami nawet niższe. Przechodzący przez Półwysep Iberyjski sztorm Gloria przyczynił się już w tym kraju do śmierci trzech osób.

W poniedziałek najwyższy stopień alarmu pogodowego obowiązywał w dziewięciu prowincjach. Prędkość wiatru może osiągać 130 km na godzinę. W prowincjach Teruel, Albacete i Murcia czerwony alarm ogłoszono w związku z opadami śniegu, w Barcelonie, Gironie i Tarragonie przyczyną było wzburzone morze, a w całej autonomicznej Wspólnocie Walenckiej oba czynniki równocześnie.

W związku z groźbą intensywnych opadów i wichury zamknięto na 24 godziny lotnisko w Alicante, co spowodowało przekierowanie na inne lotniska i anulowanie 114 lotów w niedzielę i 76 w poniedziałek. Nieczynne są też porty morskie w Gandii i na wchodzącej w skład Balearów niewielkiej wyspie Formentera.

RadioZET