Zamknij

19 centymetrów śniegu, 10 stopni na minusie. W polskich górach zima na całego

06.12.2019 17:43
Zima w Polsce. W górach już 19 cm śniegu i minus 10 stopni
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Kiedy będzie śnieg? Na prawdziwie intensywne opady jeszcze poczekamy, ale w polskich górach warunki już są iście zimowe. Ratownicy GOPR ostrzegają, bo białego puchu jest coraz więcej. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Zima meteorologiczna przyszła już pierwszego grudnia. Ta kalendarzowa i astronomiczna rozpocznie się za dwa tygodnie. W górach już się zaczęła. W czwartek termometry w Bieszczadach pokazywały 10 stopni poniżej zera. - Powyżej górnej granicy lasu, gdzie leży od 3 do 15 centymetrów śniegu, wiatr wieje z prędkością 26 kilometrów na godzinę - mówił w rozmowie z TVN Meteo ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Warunki turystyczne w Bieszczadach są stosunkowo dobre, ale ratownicy GOPR mimo wszystko apelują o ostrożność i rozwagę, bo temperatura odczuwalna jest niższa niż ta, którą wskazują termometry i bardzo szybko robi się ciemno.

Zimowo jest też w Tatrach. W samym Zakopanem grubość pokrywy śnieżnej wynosi 3 centymetry, nad Morskim Okiem - 8 centymetrów, ale na Kasprowym Wierchu aż 19 centymetrów. Co więcej, w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, po słowackiej stronie mowa już o zagrożeniu drugiego stopnia.

Zobacz także

Czy na święta będzie śnieg?

Jak wynika z ostatnich wyliczeń modeli meteorologicznych NOAA i ECMWF, w tym roku średnia temperatura miesięczna grudnia ma być nieco powyżej normy wieloletniej, z kolei opady nieco większe od normy, ale tylko na Pomorzu i na południu. Oznacza to, że najprawdopodobniej znów będziemy mieli do czynienia z bardzo zmienną pogodą i przeplatanką ciepłych i zimnych mas powietrza.

Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek podkreśla jednak: Jest szansa, że na święta krajobraz w Polsce zabieli się. Jak wskazuje, prawdopodobieństwo sprawdzenia się wspomnianych wyliczeń wynosi około 60-70 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN Meteo