Obserwuj w Google News

Niż wkracza do Polski. W prognozach nawet sam śnieg. IMGW zapowiada żółte alerty

2 min. czytania
05.11.2023 15:59
Zareaguj Reakcja

Niedziela do końca dnia będzie deszczowa. W poniedziałek pogodę w Polsce będzie kształtować niż i z zachodu napłynie chłodne powietrze polarno-morskie. Synoptycy z IMGW planują wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla północnego obszaru kraju.

Deszcz ze śniegiem
fot. Shutterstock

Pogoda za oknem nie zachwyca. Niemal całą Polskę spowiły chmury, najwięcej opadów deszczu jest na południu i południowym wschodzie kraju – od 10 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. W Tatrach pada także deszcz ze śniegiem i śnieg. Według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przybędzie około 15 cm białego puchu.

Prognoza pogody na poniedziałek - 6 listopada. Niż wkracza nad Polskę

W poniedziałek 6 listopada niemal cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Szkocją, Skandynawią i w rejonie Zatoki Fińskiej. Jedynie Półwysep Iberyjski znajdzie się pod wpływem klina wyżowego – informuje  IMGW.

Redakcja poleca

W Polsce od godziny 6:00 do godziny 20:00 prognozowane jest znaczne zachmurzenie, z przerwami na przejaśnienia przemieszczające się z południowego zachodu. Miejscami, głównie na północy i na wschodzie, spodziewane są przelotne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. W strefie nadmorskiej możliwe burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza do 13 stopni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie rosnąć.

Wiatr ma być umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Na Wybrzeżu dość silny i silny – w porywach do 75 km/h. Według prognozy zagrożeń meteorologicznych IMGW w poniedziałek mogą zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru. Alerty będą obowiązywać prawdopodobnie w północnych powiatach województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Źródło: Radio ZET/IMGW/PAP

Nie przegap