Zamknij

Prymas zapowiedział powstanie funduszu dla ofiar księży-pedofilów. Odniósł się też do słów Kaczyńskiego

16.05.2019 21:08
Polak
fot. Jan Bielecki/East News

Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował w czwartek, że trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych. - Zostało to zapowiedziane podczas poprzedniej Rady Stałej Episkopatu – powiedział prymas w telewizji TVN 24.

Abp Polak poinformował, że po przedstawieniu propozycji stworzenia funduszu solidarnościowego i jej akceptacji przez radę zwrócił się do prawników o opracowanie statutu funduszu. - Mam nadzieję, że (…) biskupi diecezjalni w sierpniu dostaną już projekt takiego statutu – podkreślił. Dodał, że "kryzys jest spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii. Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa".

Zobacz także

- To przede wszystkim bardzo mocno tkwiąca mentalność, mentalność oblężonej twierdzy, ale także, myślę, lęku, że to jest trudny problem (...). Być może komunikacja tego problemu jest trudna. Biskupi sprawy rozwiązywali, ale nie potrafili o nich mówić, na zewnątrz, nie komunikowali – powiedział abp Polak. Według prymasa, w uporaniu się z pedofilią pomoże instrukcja papieża Franciszka.

- Działania Franciszka poprzez to nowe prawo, które jest w dokumencie papieskim zawarte, pomoże w sprawdzeniu i zobaczeniu, jaka ta rzeczywistość jest, czy mamy do czynienie z taką rzeczą jak tuszowanie, czy jest to rzeczywistość nieświadomości, czy obojętności, czy leku, czy nieumiejętności rozwiązywania tych spraw – stwierdził prymas. - Musimy za wszelką cenę chronić osoby skrzywdzone i to jest główna rzecz (...) musimy im pomóc - dodał.

Abp Polak o słowa J. Kaczyńskiego

Zwierzchnik polskiego Kościoła odniósł się także do jednej z niedawnych wypowiedzi Jarosław Kaczyńskiego. Prezes PiS podczas konwencji w Pułtusku oznajmił bowiem, że "kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę".

- Ja nie będę komentował takich wypowiedzi lidera partii rządzącej. Nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół. Jeżeli Kościół dzisiaj przeżywa różne trudności i wyzwania, poważne, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu Kościoła, a nie sytuacji, w której Kościół miał być piętnowany.

Zobacz także

Bronił również filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. - Jeżeli chodzi o kwestię wykorzystania nieletnich, to uważam, że ataku na Kościół nie ma. Film pana Tomasza Sekielskiego nie był atakiem na Kościół, był pokazaniem poprzez świadectwa osób pokrzywdzonych, bardzo bolesne, pokazaniem rzeczywistości, w której my mamy działać jako Kościół - powiedział. 

Film Sekielskich o pedofilii w Kościele

Ta oraz inne wypowiedz polskich hierarchów kościelny reakcja na premierę "Tylko nie mówi nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich, zdecydowanie najgłośniejszego i najszerzej komentowanego filmu roku. Obraz poruszający problem pedofilii w polskim Kościele miał premierę w sobotę. Produkcja, dostępna za darmo na platformie YouTube, osiągnęła już niebagatelny wynik ponad 17 mln wyświetleń (stan na czwartek godz. 21).

Zobacz także

Twórcy filmu już zapowiadają drugą część. - Będzie kontynuacja "Tylko nie mów nikomu", bo mamy jeszcze historie, które chcemy opowiedzieć. Jesteśmy to winni osobom, które opowiedziały nam o swoich dramatach. Czujemy odpowiedzialność” – mówił na antenie Polsat News Tomasz Sekielski. Nie zdradził jednak, kiedy film powstanie. 

RadioZET.pl/PAP/Polsat News/TVN24