Abp Jędraszewski znów ostrzega Polaków. Tym razem mówił o „idei multi-kulti”

02.09.2019 11:28
Marek Jędraszewski
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych ostrzegał Polaków przed nowym zagrożeniem. „Chce uderzyć w godność człowieka, sprowadzając go do istoty żyjącej tylko seksem w najrozmaitszych, niegodnych z człowieczą naturą kształtach” – mówił metropolita krakowski. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Arcybiskup Marek Jędraszewski odprawił na Wawelu mszę w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Metropolita krakowski przypomniał na wstępie wydarzenia z sierpnia 1980 roku oraz słowa z encykliki Jana Pawła II „Laborem exercens”. Jan Paweł II krytykował w niej założenia ateizmu i wskazywał, że demokracja bez wartości może zamienić się w totalitaryzm.

Obecny czas to kolejne zmagania, w których zdajemy sobie sprawę, że zagraża nam nowy totalitaryzm – ideowy, który chce uderzyć w godność człowieka, sprowadzając go do istoty żyjącej tylko seksem w najrozmaitszych, niegodnych z człowieczą naturą kształtach. Pragnie uderzyć się w wychowanie dzieci i młodzieży. Odrzuca się wartość narodu w imię idei multi-kulti. Te niebezpieczeństwa trzeba umieć nazywać, aby szukać adekwatnych odpowiedzi, tak jak to robiono w 1980 i 1981 roku.

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Jędraszewski przypomniał również swoje kontrowersyjne słowa o „czerwonej zarazie”, które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie metropolita mówił, że w Polsce pojawiła się nowa zaraza. „Trzeba było długo na nią czekać [...] Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa” – powiedział.

Spotkało mnie wiele – delikatnie mówiąc – nieprzychylnych komentarzy. Ale też objawiła się prawdziwie ludzka i związana z tym, czym jest Kościół jako lud Boży, solidarność. Ta solidarność znalazła swój wyraz także w pismach, jakie otrzymałem od przewodniczącego Zarządu Krajowego „Solidarności”, jak i przewodniczącego „Solidarności” Małopolskiej. Bardzo za to dziękuję.

METROPOLITA KRAKOWSKI

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza