Zamknij

Porwanie wcześniaka ze szpitala. Sąd komentuje zarzuty rodziców

Redakcja
18.09.2017 12:03
Porwanie wcześniaka ze szpitala. Sąd komentuje zarzuty rodziców
fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

Sąd komentuje decyzję o ograniczeniu praw rodzicielskich rodzicom, którzy zabrali ze szpitala kilkudniowego wcześniaka. 

Śledztwo w sprawie zabrania noworodka ze szpitala wszczęła już prokuratura z Białogardu. Po tym, jak rodzice nie zgodzili się na szczepienie dziecka, lekarze zawiadomili sąd. Ten podjął decyzję o ograniczeniu małżeństwu praw rodzicielskich. 

Rodzice zabrali dziewczynkę ze szpitala i uciekli.

Zobacz także

Prokuratura o niczym nie przesądza. Krzysztof Kozbe, prokurator okręgowy w Koszalinie, przyznaje, że instytucja dopiero zaczyna sprawdzać, czy błąd w tej sprawie popełnili rodzice, czy lekarze. Prokuratura przede wszystkim chce przesłuchać rodziców. Na razie jednak się ukrywają i są poszukiwani przez policję. Adwokat małżeństwa mówi, ze są oni gotowi wrócić do domu, ale najpierw musi być uchylone postanowienie sądu o ograniczeniu praw rodzicielskich i wyznaczeniu kuratora. Taki wniosek pełnomocnik złożył w poniedziałek w sądzie rodzinnym.

W niedzielę Polsat News opublikował wideo nagrane przez rodziców. Ojciec twierdzi w nim, że nikt nie konsultował z nimi podejmowanych działań i nie chciał ich wysłuchać. 

Zobacz także

Do słów ojca dziewczynki postanowił odnieść się sąd. Zarzuty rodziców nazywa "kłamstwami". - Zarzut, że nie pozwoliliśmy rodzicom na wypowiedzenie się, jest kłamstwem. Rozprawa odbywała się w szpitalu, by umożliwić matce udział w niej. Odmówiła, ale za to ojciec przedstawił ich stanowisko - mówi sędzia Sławomir Przykucki z Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Sędzia dodaje, ze rodzice nie pozwolili na pobranie krwi od dziecka, ani na podanie mu witaminy K. - Zdaniem specjalistów jest to konieczne, szczególnie, że dziecko było wcześniakiem i miało niedowagę. Brak podania witaminy może skutkować wylewami, które mogą nawet zagrażać życiu dziecka tłumaczy. Rodzice sprzeciwiali się też obmyciu dziecka.

RadioZET.pl/TVN24/DW, KM