Zamknij

Borys Budka przerwał wywiad i wyszedł ze studia Trójki. ”Ten ciemny czas minie”

19.05.2020 13:49
Borys Budka
fot. YouTube.com/Polskie Radio

Borys Budka w geście solidarności z dziennikarzami, którzy odeszli z Polskiego Radia, wyszedł ze studia porannej auducji w Programie III Polskiego Radia. Szef PO nawiązał w ten sposób do sprawy listy przebojów Trójki i piosenki Kazika.

Borys Budka był we wtorek rano gościem "Salonu Politycznego" Trójki. Pierwsze pytanie dotyczyło kampanii wyborczej kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Budka nie odpowiedział na to pytanie, tylko odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z notowaniem Listy Przebojów Trójki z 18 maja i piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Pani redaktor, szanowni państwo, ja chciałbym zacząć od jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż w ostatnich dniach wokół Programu III Polskiego Radia powstało wiele kontrowersji. Ja w tym miejscu chciałem się solidaryzować ze wszystkimi dziennikarzami, którzy swój zawód wykonują rzetelnie, bez względu na to jaka opcja nie byłaby przy władzy

- powiedział Budka.

Szef PO mówił, że absolutnie nie zgadza się na to, co wydarzyło się w ostatnich dniach w Polskim Radiu.

Nie zgadzam się na powrót cenzury, nie zgadzam się by nie dziennikarze, ale ludzie odpowiedzialni za kierowanie Polskim Radiem dopuszczali się takich rzeczy. Trójka była, jest, i chciałbym, żeby pozostała wielką wartością również w moim sercu

- dodał.

Borys Budka wyszedł ze studia Trójki 

Borys Budka oświadczył, że "normalność wróci mediów publicznych" i to dziennikarze, a nie politycy powinni być odpowiedzialni za swoje programy.

Dlatego w geście solidarności z tymi, którzy odeszli z Polskiego Radia, w geście solidarności z tymi, którzy rzetelnie, tak jak pani redaktor, pracują w Polskim Radiu, dzisiaj nie będę mógł wziąć udziału w tej audycji

- oświadczył Budka. Podkreślał, że Trójka była dla niego symbolem pięknej muzyki i wielkich ludzi, którzy poświęcili radiu życie. - Będę robił wszystko, żeby w przyszłości nikt nie mógł naciskać na to, co państwo robicie, życzę powodzenia i wiem, że ten ciemny czas dla Trójki minie i że wróci normalność - powiedział Budka.

Po tym oświadczeniu przewodniczący PO zakończył udział w programie Trójki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kazik wrócił do Trójki. Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” ponownie na liście przebojów 

„Twój ból jest lepszy niż mój”. Marek Niedźwiecki odszedł z Trójki 

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 10 kwietnia na Powązkach, w czasie gdy cmentarz był zamknięty z powodu epidemii koronawirusa. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki. Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z "Trójką" zapowiedzieli również artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic Production, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

Obecni i byli dziennikarze i pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji udzielając wsparcia m.in. Niedźwieckiemu. Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP