Zamknij

Trump w Polsce. Wizyta prezydenta USA zostanie skrócona?

23.08.2019 13:25
Donald Trump w Polsce. Wizyta prezydenta USA zostanie skrócona
fot. White House/Flickr

Nie będzie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Powidzu (woj. wielkopolskie). Niepewne są też inne punkty pobytu amerykańskiego prezydenta w Polsce, który planowo miał przebywać w naszym kraju od 31 sierpnia do 2 września. O anulowanie pobytu w Polsce apeluje dziennik „The Washington Post”. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak dowiedział się reporter Radia ZET Jacek Czarnecki, obecnie trwa wspólny objazd miejsc, które prezydent Trump odwiedzi. Biorą w nim udział urzędnicy Białego Domu i funkcjonariusze Secret Service.

Służby pracują

Wizyta jeszcze w tej chwili zaplanowana jest na 2 dni. Prezydent Trump przyleci do Warszawy 31 sierpnia późnym wieczorem, a 1 i 2 września miała odbywać się oficjalna wizyta.

Co do bazy lotniczej w Powidzu, Amerykanie według informacji Radia ZET nigdy nie potwierdzali tego punktu. Była to po prostu jedna z wielu rozpatrywanych lokalizacji. Teraz wiadomo, że z przyczyn technicznych amerykański prezydent do tej bazy lotniczej nie poleci.

Zobacz także

Gdzie jeszcze pojawi się Trump poza oficjalnymi obchodami 1 września i wizytą w Pałacu Prezydenckim planowaną na 2 września? To zostanie ogłoszone, kiedy urzędnicy z Białego Domu podejmą ostateczne decyzje. Będzie to pewnie na początku przyszłego tygodnia.

Amerykański prezydent anulował już swoją wizytę w Danii, gdzie miał polecieć prosto z Polski. Powodem jest spór wokół Grenlandii — jej kupnem jest zainteresowana administracja Trumpa, czemu stanowczo sprzeciwia się rząd w Kopenhadze. Największa wyspa świata obecnie jest częścią Królestwa Danii. 

Zobacz także

Apel o odwołanie wizyty w Polsce

Tymczasem na łamach amerykańskiego dziennika „The Washington Post” Melisa Hooper — dyrektorka fundacji zajmującej się prawami człowieka, i Dalibor Rohac, specjalista do spraw Europy Środkowej i Wschodniej — zaapelowali o odwołanie wizyty Trumpa w Polsce.

„Donald Trump i kluczowe postaci w jego zespole czują pociąg do Polski z powodów ideologicznych i podzielają poglądy partii PiS na temat restrykcyjnej polityki imigracyjnej, sceptycyzmu wobec Unii Europejskiej oraz kwestii kulturowych, takich jak aborcja i prawa LGBTQ” – napisali Hooper i Rohac.

Autorzy wskazali również na kłopoty z praworządnością w Polsce, a wizyta Trumpa będzie sprzyjać polaryzacji nad Wisłą tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Do tej pory Donald Trump jako prezydent USA był w Polsce raz — w lipcu 2017 roku. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Jacek Czarnecki/The Washington Post

C