Jest prawomocny wyrok sądu ws. prezydenta Gdańska

Redakcja
06.11.2018 12:45
Jest prawomocny wyrok sądu ws. prezydenta Gdańska
fot. PAP

– Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poniżył, nazywając faszystą, i naruszył nietykalność cielesną działacza Młodzieży Wszechpolskiej, ale z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość tego czynu postępowanie karne w tej sprawie zostało umorzone – orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej Aleksander Jankowski w prywatnym akcie oskarżenia oskarżył Adamowicza o „bezpośrednie utożsamienie jego osoby z faszyzmem” i o to, że „stosując siłę fizyczną”, uderzył go ręką w pierś, „powodując silną utratę równowagi”.

Jankowski podkreślał, że zachowanie to go poniżyło i „naraziło na utratę zaufania potrzebnego do aktywnego udziału w miejskiej przestrzeni publicznej”.

W lipcu sąd niższej instancji uznał Adamowicza za winnego i orzekł wobec niego karę 2,5 tys. zł grzywny.

Zobacz także

Prezydent Gdańska odwołał się od tego wyroku. Teraz Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył postępowanie karne w tej sprawie.

Kulisy sprawy

Do zdarzenia doszło 7 listopada 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku podczas wystąpienia Adama Michnika pt. „Dwie Niepodległości – 1918/1989 – wyzwania i bilans” w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich. Są one częścią gdańskich i pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tuż po rozpoczęciu wykładu kilkuosobowa grupa działaczy MW chciała wręczyć Michnikowi w ramach happeningu wiaderko z substancją imitującą smołę. Według relacji członków MW Michnik kurtuazyjnie podziękował za przedmiot, ale potem agresywnie miał interweniować wobec nich prezydent Gdańska.

RadioZET.pl/PAP/JŚ