Zamknij

Spór o godło Polski. Resort Ziobry proponuje krzyż w koronie

25.10.2021 21:49
Zbigniew Ziobro
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę krytycznie odniósł się propozycji zmian w godle, które zainicjowało Ministerstwo Kultury - podał "Fakt". Ministerstwo Sprawiedliwości sugeruje, że godło Polski powinno zawierać złoty glob z krzyżem.

Ministerstwo Kultury kilka tygodni temu przedstawiło projekt zmian w godle Polski. Tłumaczono, że symbol narodowy powinien zostać „dostosowany do możliwości technik graficznych”. Według zmian proponowanych przez resort Piotra Glińskiego, w koronie godła powinny pojawić się prześwity, a jego całe nogi orła powinny były złote (nie tylko jego szpony, jak jest obecnie).

"Fakt" dotarł do opinii resortu sprawiedliwości do projektu zmian w godle. Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę zaproponowało dodanie kabłąki (wygięcie w łuk), zwieńczonych złotym globem z krzyżem. Dzięki temu na głowie orła miała powstać tzw. korona zamknięta.

Godło Polski do zmiany. Resort Ziobry proponuje krzyż w koronie

"Zamknięta korona była obecna od ok. 1492 r. w większości przejawów wiążących się z działaniem państwa i monarchy (m.in. herb, pieczęcie, monety). Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było oczywiście nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego" - napisał w uzasadnieniu resort sprawiedliwości. 

W ocenie ministerstwa Ziobry przywrócenie takiego wyglądu godła "byłoby bez wątpienia nawiązaniem do najlepszych tradycji polskiej państwowości, zaś umieszczenie krzyża emanacją dziedzictwa historycznego zakorzenienia bytu państwa polskiego w kulturze i tradycji chrześcijańskiej Europy".

"Odnotowanie w formie i treści symboli narodowych szeroko pojętej suwerenności Polski, w tym m.in. obrazu jej porządku prawnego, w którym najwyższe miejsce zajmuje Konstytucja RP, jest wyczekiwaną od upadku systemu komunistycznego i transformacji ustrojowej koniecznością" - dodał resort sprawiedliwości. 

Projekt ustawy o symbolach państwowych RP, dotyczący m.in. zamiany zwrotek w hymnie narodowym oraz w godle narodowym, został zaprezentowany 5 października. Autorem zmian w prawie jest resort kultury. Projekt ustawy trafił do konsultacji międzyresortowych.

RadioZET.pl/Fakt.pl