Zamknij

Józefa Hennelowa nie żyje. Dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" miała 95 lat

22.08.2020 11:11
Józefa Hennelowa
fot. DANUTA WEGIEL/FOTONOVA

Józefa Hennelowa nie żyje. Wybitna polska dziennikarka, publicystka, felietonistka i do 2008 roku zastępczyni redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" zmarła w Krakowie w wieku 95 lat. 

Józefa Hennelowa nie żyje. Informację o jej śmierci potwierdził redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski. Pracę w "Tygodniku Powszechnym" Józefa Hennelowa rozpoczęła w maju 1948 roku jako korektorka. Potem była dziennikarzem, redaktorem, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego - z tej funkcji zrezygnowała w 2008 roku. 

''Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka [...] Pani Józefo, droga Ziuto, dziękujemy za kawał życia włożony w „Tygodnik”, za teksty, za tak wysoko postawioną poprzeczkę etosowi dziennikarskiemu, za dyskretne i życzliwe towarzyszenie'' - czytamy na stronie "TP".

Józefa Hennelowa nie żyje. Kim była? 

Józefa Hennelowa ukończyła w 1951 roku studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1954–1956 była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, zajmowała się też działalnością odczytową. Przez dwie kadencje w latach 1989-93 zasiadała w Sejmie, najpierw jako członek Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a potem Unii Demokratycznej. Józefa Hennelowa była członkiem założycielem UD, a potem członkiem Unii Wolności.

Wybitna polska dziennikarka była żoną profesora Jacka Witolda Hennela, fizyka jądrowego. Miała troje dzieci: Agnieszkę (ur. 1955), Teresę (ur. 1956) i Franciszka (ur. 1962).

Zobacz także

Józefa Hennelowa w "Tygodniku Powszechnym"

Józefa Hennelowa w "Tygodniku Powszechnym" publikowała teksty publicystyczne i felietony, które ukazały się w cyklach: "Widziane z domu", "Z domu i nie tylko", "Votum separatum", "Na marginesie". Od października 2012 roku publikowała felietony z cyklu „Tu i teraz”, ukazujące się na stronie internetowej Klubów „Tygodnika Powszechnego” (oddolnych kół czytelników i sympatyków pisma). 

Józefa Hennelowa została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski i Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP