Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pogrzeb Kazimierza Kutza. Wiemy, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie reżysera

19.12.2018 20:59
xxx wiadomosci

Podano datę i miejsce pogrzebu reżysera Kazimierza Kutza. Ostatnie pożegnanie śląskiego artysty i byłego polityka będzie miało charakter świecki. Reżyser zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

Kazimierz Kutz nie żyje. Kiedy pogrzeb. Przyczyny śmierci fot. PAP/Rafał Guz

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Pogrzeb zmarłego we wtorek Kazimierza Kutza odbędzie się 28 grudnia w południe, na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach – przekazała wieloletnia asystentka Kutza Krystyna Klaczkowska. Uroczystość pogrzebową zaplanowano w cmentarnej kaplicy. Pogrzeb będzie miał charakter świecki.

Wybitny reżyser i orędownik spraw śląskich Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia br. w jednym z podwarszawskich szpitali. Od dłuższego czasu poważnie chorował. Miał 89 lat.

Kim był Kazimierz Kutz?

Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach na Śląsku (dziś to dzielnica Katowic). W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Kończąc szkołę filmową, Kutz rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. W 1954 roku został asystentem Wajdy przy filmie "Pokolenie", a dwa lata później pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału".

Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też: "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek"; komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.

Kutz realizował także spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Wiele znakomitych spektakli Kutz wyreżyserował w Teatrze Telewizji.

Od lat Kutz publikował w regionalnej i krajowej prasie teksty poświęcone sprawom śląskim. W 2010 roku zadebiutował jako powieściopisarz książką "Piąta strona świata", poświęconej dramatycznej historii Śląska, która ukształtowała odmieność tego regionu. Na podstawie powieści Teatr Śląski w Katowicach wystawił w 2013 roku spektakl o tym samym tytule, następnie zrealizowany przez Teatr Telewizji.

Kazimierz Kutz był także politykiem - w latach 1997-2007 senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu. Od października 2007 roku posłem Platformy Obywatelskiej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. ubiegał się - bez powodzenia - o mandat w okręgu śląskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch.

Kazimierz Kutz zostanie pochowany na katowickim cmentarzu, na którym spoczywa wielu znanych przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki, wśród nich: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Stanisław Ligoń czy Alfred Szklarski.

Aktorzy i politycy wspominają Kutza

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń