Zamknij

Komisja PE przyjęła rezolucję wobec Polski. Powodem zagrożenie praworządności

Redakcja
29.01.2018 17:52
Komisja PE przyjęła rezolucję wobec Polski. Powodem zagrożenie praworządności
fot. Archiwum RadioZET.pl

Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek rezolucję popierającą uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu wobec Polski.

Polscy europarlamentarzyści usiłowali opóźnić głosowanie w tej sprawie, jednak bezskutecznie. Strona polska starała się wytknąć komisji kilka błędów formalnych. Rezolucja została przygotowana - jak podały służby prasowe Parlamentu Europejskiego - po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski, "ponieważ kraj ten jest uważany za wyraźnie zagrożony naruszeniem europejskich wartości".

Komisja PE w przegłosowanej rezolucji "z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komisji i popiera wezwanie skierowane do polskich władz w celu rozwiązania problemów. Ponadto wzywa Radę UE do "podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej" oraz wzywa Komisję Europejską i Radę UE "do pełnego i regularnego informowania Parlamentu o poczynionych postępach i działaniach podejmowanych na każdym etapie procedury".

Początkiem debaty w tej sprawie był grudzień 2017 r., gdy Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich UE o uruchomienie wobec Polski procedury o naruszenie praworządności w związku z reformami w systemie sądownictwa przeprowadzanymi przez władze w Warszawie. Miesiąc wcześniej z propozycją uruchomienia takiej procedury wystąpił PE, ale po decyzji Komisji uznał, że wycofa się z własnej procedury, by nie dublować postępowania.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP, wp.pl/strz