Zamknij

Fałszujesz śpiewając hymn? Łamiesz prawo! Do prezydenta Dudy trafił list z prośbą o zmianę w ustawie

Redakcja
23.11.2017 18:27
Hymn
fot. East News

Nie da się prawidłowo zaśpiewać hymnu Polski w tonacji zapisanej w ustawie - alarmują przedstawiciele Biblioteki Polskiej Piosenki z Krakowie. I piszą do prezydenta Andrzeja Dudy list z prośbą o zmiany w prawie. W przeciwnym razie, większość Polaków nadal będzie....łamało ustawę.

O co konkretnie chodzi? O tonację, która zapisana jest w dokumencie i dedykowana najważniejszej polskiej pieśni. Okazuje się bowiem, że wedle treści ustawy, tonacja F-dur jest rygorystycznym wymogiem i tylko w niej należy śpiewać hymn - w przeciwnym razie czyni się to niezgodnie z prawem.

Zobacz także

Problem w tym, że tak wysoka tonacja możliwa jest do osiągnięcia jedynie przez osoby obdarzone doskonałymi warunkami wokalnymi i klasycznie szkolonym głosem (a także chociażby przez orkiestry). Jak zauważa Waldemar Domański, dyrektor krakowskiej Biblioteki Piosenki Polskiej i pomysłodawca inicjatywy, możliwości większości ludzi oscylują między tonacjami C-dur i D-dur. Apeluje więc o to, aby do ustawy wprowadzić zapis, zmieniający zasady śpiewania hymnu - z F-dur na właśnie C-dur.

- Albo zostawmy tonację F-dur dla orkiestr, dla chórów, ale wprowadźmy modyfikację, że zwykły obywatel może wykonywać ten utwór w tonacji C-dur. Wtedy poradzą sobie z nim nawet kibice na stadionie - proponuje.

Odpowiedzi ze strony Pałacu Prezydenckiego jeszcze nie ma. Jak jednak podkreśla Domański, inicjatywa jest w 100 proc. poważna.

RadioZET.pl/MK/MP