Zamknij

Naukowcy: wyznaczyliśmy nowy geometryczny środek Polski

Redakcja
07.09.2018 21:19
Łódzkie. Nowa Wieś zamiast Piątku. Naukowcy wyznaczyli nowy środek Polski
fot. Krzysztof Chojnacki/East News

Czy podręczniki do geografii trzeba będzie pisać na nowo? Wszystko za sprawą badań naukowców, zdaniem których to nie we wsi Piątek (woj. łódzkie) znajduje się geometryczny środek Polski. Ich zdaniem centralny punkt kraju jest oddalony o 17 kilometrów dalej i jest w miejscowości Nowa Wieś.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało Radio Łódź, od początku tego roku Piotr Różański z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadził dokładne pomiary geograficznego środka Polski.

Bierze on udział w akcji "Honorowy Południk Krakowski", której celem jest popularyzacja geodezji i sprawdzenie jaki punkt na mapie naszego kraju można uznać za ten centralny.

Zobacz także

Według wyników najnowszych badań na pewno nie leży on we wsi Piątek w województwie łódzkim. To właśnie to miejsce przez lata było uznawane za geometryczny środek Polski, co przypomina we wsi wszystkim przyjezdnym i miejscowym okolicznościowy pomnik.

Poprzednie pomiary wskazywały, że linie wybiegające z najbardziej wysuniętych na północ (plaża w Jastrzębiej Górze), południe (stok Opołonka w Bieszczadach Zachodnich), wschód (zakole Bugu koło Zosina) i zachód (zakole Odry koło Cedyni) spotykają się we wsi Piątek.

- Piątek nigdy nie był geometrycznym środkiem Polski, ponieważ taki środek, jakiegokolwiek obszaru, jest zupełnie inaczej definiowany, niż ten punkt, który, faktycznie na terytorium gminy Piątek, wypadał. Na terenie tej gminy wypadał środek ciężkości obszaru administracyjnego Polski - powiedział Mateusz Meus koordynator projektu, cytowany przez Radio Łódź.

Zobacz także

Dodał, że najbardziej prawdopodobnym nowym geometrycznym środkiem Polski jest miejscowość Nowa Wieś pod Kutnem.

Na rewelacje naukowców nie zważają władze gminy Piątek.

- Wystąpiłem do Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, o przysłanie pisma, że Piątek jest geometrycznym środkiem Polski. Otrzymałem je i dopóki ono obowiązuje, to nie będziemy się bawić w żadne przenoszenia, wywożenia i tak dalej - wskazuje wójt gminy Piątek, Krzysztof Lisiecki.

RadioZET.pl/Radio Łódź/PTD