To koniec Koalicji Obywatelskiej? Lubnauer: Trzeba budować nowy projekt

Redakcja
24.01.2019 20:07
To koniec Koalicji Obywatelskiej? Lubnauer: Trzeba budować nowy projekt
fot. PAP

Grudniowe wydarzenia, kiedy do klubu PO przeszła grupa posłów Nowoczesnej spowodowały, iż można uznać, że Platforma wygasiła Koalicję Obywatelską i trzeba budować nowy projekt - powiedziała w czwartek PAP liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która wciąż deklaruje chęć rozmów z PO.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że nie weźmie - mimo zaproszenia - udziału w sobotniej konwencji "Kobieta, Polska, Europa", którą współorganizują PO i oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Platforma ma nadzieję, że Lubnauer zmieni zdanie i jednak przyjdzie na konwencję, a jej partia będzie częścią porozumienia na majowe eurowybory.

Zobacz także

Koalicja Obywatelska powstała w zeszłym roku przed wyborami samorządowymi, ale też z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz jesiennych do Sejmu i Senatu. Porozumienie w tej sprawie zawarły najpierw PO i Nowoczesna, później do projektu dołączyła lewicowa Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej.

Zobacz także

W grudniu atmosferę między PO i Nowoczesną popsuło odejście do klubu Platformy grupy posłów Nowoczesnej, w tym przewodniczącej klubu Kamili Gasiuk-Pihowicz. Klub PO zmienił wówczas nazwę na "Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska". Katarzyna Lubnauer uznała odejście siedmiorga swych posłów (wraz z nimi do klubu PO przeszedł wyrzucony wcześniej z Nowoczesnej poseł Piotr Misiło) za "wrogie przejęcie".

Lubnauer: Trzeba budować nową szeroką koalicję

W sobotę w Warszawie ma się odbyć się konwencja, którą współorganizują PO i Inicjatywa Polska. Platforma zapowiada sobotni zjazd jako konwencję Koalicji Obywatelskiej, a zaproszenie zostało wystosowane m.in. do przewodniczącej Nowoczesnej. "Dostałam zaproszenie, ale my w tym nie uczestniczymy, nie jesteśmy organizatorem. To jest konwencja Platformy, nie Koalicji Obywatelskiej" - powiedziała PAP Lubnauer.

Zobacz także

W jej ocenie "grudniowe wydarzenia spowodowały, iż można uznać, że Platforma Obywatelska wygasiła Koalicję Obywatelską". "Trzeba budować nową szeroką koalicję, czteropodmiotową, czyli złożoną z PO, PSL, SLD i Nowoczesnej. Taka koalicja byłaby najlepsza, zarówno na wybory europejskie, jak i kolejne, ale ten projekt zaczyna się od nowa" - podkreśliła szefowa Nowoczesnej. "Trudno, po tym co się stało w grudniu, uznać, że tamta koalicja w formule partnerskiej może jeszcze funkcjonować" - dodała.

RadioZET.pl/PAP/BM