Zamknij

Prezydent i premier zorganizują własny marsz 11 listopada

Redakcja
07.11.2018 18:07
Marsz niepodległości. Prezydent i premier organizuje własny marsz 11 listopada
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Wspólny marsz, który będzie miał charakter państwowy, zorganizuje prezydent Andrzej Duda. Jego organizacją ma się zająć rząd. To efekt środowego spotkania głowy państwa z premierem Mateuszem Morawieckim po decyzji stołecznego ratusza, który zakazał niedzielnego Marszu Niepodległości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

O tej decyzji poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

- Podczas spotkania ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich zostanie zorganizowany marsz, wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych - powiedział.

Dodał, że marsz będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę. - Samą organizacją marszu zajmie się rząd - poinformował Spychalski.

Zobacz także

W komunikacie Pałac Prezydencki poinformował, że inicjatywa wspólnego marszu jest przychyleniem się do propozycji środowisk kombatanckich.

Prezydent zaprosił wcześniej szefa rządu do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje w związku z decyzją prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie Marszu Niepodległości.

Na uwagę jednej z dziennikarek, że zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera marsz może być wydarzeniem konkurencyjnym dla marszu środowisk narodowych, ponieważ jego organizatorzy zapowiedzieli odwołanie do sądu od decyzji prezydent stolicy, prezydencki minister odpowiedział: - Jest to marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych. 

Spychalski podkreślił, że "wszystkie inne marsze, które ewentualnie mogłyby przebiegać tą samą trasą, z mocy samego prawa nie mogą mieć miejsca".

Dopytywany, czy środowiska, które organizują Marsz Niepodległości wiedzą już o tych planach, Spychalski zadeklarował, że do uczestnictwa w marszu zaproszone są wszystkie "wszystkie środowiska". - Wszystkie Polki, wszystkich Polaków, wszystkich obywateli, (...) bez względu na to, czy są to środowiska lewicowe, czy prawicowe - dodał Spychalski

Zobacz także

Prezydent Warszawy, informując o tym, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, powiedziała, że "nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę".

- Po pierwsze bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się je zapewnić 11 listopada - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD