Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mateusz Morawiecki: bierzemy się za walkę z tzw. rajami podatkowymi

07.06.2017 16:43
xxx wiadomosci

Mateusz Morawiecki twierdzi, że zaczną się problemy osób unikających płacenia podatków poprzez odprowadzanie środków do tzw. rajów podatkowych. Tak wicepremier skomentował międzynarodową konwencję przeciw unikaniu opodatkowania, która ma zostać podpisana w Paryżu.

Mateusz Morawiecki: bierzemy się za walkę z tzw. rajami podatkowymi fot. PAP

Wicepremier na spotkaniu z dziennikarzami na dziedzińcu Ministerstwa Finansów odniósł się do paryskiej konwencji na którą się udawał. – Zabraliśmy się za zwalczanie tzw. rajów podatkowych – komentował.

Koniec z unikaniem płacenia podatków

Uszczelnienie systemu podatkowego ma być zauważalne, bowiem firmy będą opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski. – To milowy krok we właściwym kierunku. Cieszę się, że społeczność międzynarodowa coraz lepiej rozpoznaje zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania. To, co jest rajem dla sprytnych firm, sprytnych w negatywnym sensie, jest jednocześnie piekłem dla społeczeństw, państw i budżetów – tłumaczył Morawiecki.

Miliardy dolarów straty

Jak podaje PAP, podpisywana w środę konwencja, jak wyjaśnia MF w komunikacie, ma na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku. Globalne straty w dochodach z powodu erozji podstawy opodatkowania oraz przenoszenia zysków szacowane są na 100-240 mld dolarów rocznie.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń