Zamknij

Matura 2020 z polskiego. CKE zgłasza sprawę wycieku pytań na policję

08.06.2020 16:14
Matura 2020 z polskiego. CKE zgłasza sprawę wycieku pytań na policję
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Za nami pierwszy egzamin maturalny w tym roku i pierwsze kontrowersje. W sieci pokazano dowody na to, że mogło dojść do wycieku pytań egzaminacyjnych. RadioZET.pl ustaliło, że CKE zgłasza sprawę na policję.

Matura 2020 z języka polskiego rozpoczęła się w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 9.00. Jeszcze przed tą godziną w sieci zaobserwowano wzrost wyszukiwań frazy "Wesele" w internecie. Jak dowiedzieliśmy się w CKE, kwestia możliwego wycieku pytań egzaminacyjnych zostanie zgłoszona na policję.

Zobacz także

Matura 2020 z języka polskiego. Był przeciek?

O możliwym wycieku tematów poinformował na Twitterze profil "Emocje w sieci". Z danych Google Trends wynikało, że ok. godz. 6.30 w sieci zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 – dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów +Wesela+". Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim.

Zapytaliśmy o to Centralną Komisję Egzaminacyjną. W odpowiedzi na pytanie otrzymaliśmy na naszą skrzynkę oświadczenie Sekretariatu Dyrektora CKE.

W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych

- napisano w wiadomości.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne matury odbyły się w czerwcu, a nie w maju i przebiegły w reżimie sanitarnym. Uczniowie musieli mieć na sobie maseczki, które mogli zdjąć po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej.

Zobacz także

Pierwsze przecieki dotyczące tematów egzaminu pisemnego z języka polskiego pojawiły się przed południem. Uczniowie zdradzili na Twitterze, że w tym roku na egzaminach królowały: "Wesele" oraz jeden z wierszy Anny Kamieńskiej. Potwierdzili to maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie w rozmowie w Polską Agencją Prasową. 

Zobacz także

Szef CKE Marcin Smolik tuż przed godziną 14 potwierdził na konferencji prasowej, że tegoroczne tematy faktycznie dotyczyły "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz analizy wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne".

RadioZET.pl/PAP