Zamknij

Pogrzeb policjanta z Raciborza. "Byli sąsiadami w dzieciństwie"

07.05.2021 12:30
Pogrzeb policjanta z Raciborza
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Pogrzeb policjanta z Raciborza na Śląsku rozpoczął się w piątek w południe. Zamordowanego na służbie młodszego aspiranta Michała Kędzierskiego żegnają policjanci, rodzina oraz mieszkańcy, którzy nie mogą otrząsnąć się po tragedii. „Nie mieści się to w głowie” - mówi jedna z mieszkanek Raciborza reporterce Radia ZET Darii Klimzie.

Pogrzeb policjanta z Raciborza na Śląsku, który zginął na służbie podczas strzelaniny, rozpoczął się w piątek w południe w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii. Aspiranta Michała Kędzierskiego żegnają rodzina, mieszkańcy, a także policjanci w całym kraju.

Funkcjonariusze włączyli w radiowozach sygnały świetlne i syreny, aby upamiętnić kolegę, który zginął na służbie. Michał Kędzierski został też pośmiertnie odznaczony Krzyżem zasługi za dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę. Awansowano go również na stopień aspiranta.

Aspirant Michał Kędzierski zginął przy ul. Chełmońskiego, gdy próbował wylegitymować mężczyznę, który podając się za funkcjonariusza, w ubiorze przypominającym mundur, próbował kontrolować kierowców. Podczas interwencji 40-letni Radosław Ś. wyciągnął broń i strzelił do funkcjonariusza. Jego kolega z patrolu postrzelił napastnika w udo.

Pogrzeb policjanta z Raciborza. Michał Kędzierski zginął na służbie

Mieszkańcy osiedla, przy którym doszło do strzelaniny, nie mogą otrząsnąć się po tej tragedii.

Przy ulicy, na której doszło do strzelaniny, ustawili znicze i złożyli kwiaty.

„Wyciągnął pistolet i zastrzelił. Takiego to od razu powiesić!”

Sąsiedzi znali podejrzanego i jego ofiarę. Część z nich widziała, jak przebrany za policjanta napastnik strzela do prawdziwego funkcjonariusza. Rozmawiała z nimi reporterka Radia ZET Daria Klimza.

On tu chodził, niby zatrzymywał samochody. Policjant go legitymował, a ten wyciągnął pistolet i zastrzelił. Kurczę, takiego to od razu powiesić.

mieszkaniec Raciborza

Mieszkanka Raciborza twierdzi, że policjant i 40-latek, który go zamordował, byli sąsiadami w dzieciństwie. "On pochodzi z tamtej ulicy, ten policjant też tu mieszkał jako dziecko. Może uważał, że jako znajomy z tamtych lat jest tu bezpieczny, że się dogadają. Nie mieści się to w głowie" - podsumowała kobieta.

Aspirant Michał Kędzierski - Nie masz uprawnień do wyświetlania tego obiektu.

Michał Kędzierski miał 43-lata. W policji służył od 2011 roku, wcześniej był dziennikarzem lokalnych mediów.

RadioZET.pl, oprac. AK