Zamknij

„Animacja była satyrą polityczną”. SDP apeluje do TVP o przywrócenie Rachonia

Redakcja
18.01.2019 10:41
Michał Rachoń
fot. YouTube screen

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do kierownictwa Telewizji Polskiej S.A. o przywrócenie do pracy Michała Rachonia oraz wydawcy programu „Minęła 20” Krystiana Krawiela. Obaj zostali zawieszeni przez TAI w związku ze skandalicznym materiałem dotyczącym WOŚP i Jurka Owsiaka. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komunikat w tej sprawie podpisany przez dyrektor Centrum Jolantę Hajdasz opublikowano na stronie internetowej SDP.

Rachoń i Krawiel zostali odsunięci od redagowania programów w TVP Info po audycji „Minęła 20” wyemitowanej 10 stycznia – podało CMWP. „Zdaniem nadzorujących ich pracę przełożonych w tym programie znalazła się wywołująca kontrowersje animacja, w której bohaterami byli szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Jerzy Owsiak) oraz była prezydent Warszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz)” – wskazano.

Apel o przywrócenie Michała Rachonia

Według Centrum ocena animacji nie powinna być „powodem do działania przeciwko dziennikarzom”, którego przykładem jest „pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych”.

„Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem” – podkreśliło CMWP. „Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa” – dodało.

Zobacz także

W oświadczeniu przypomniano m.in., że Rachoń w 2016 r. został laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP za przeprowadzenie w grudniu 2014 r. relacji na żywo w TV Republika ze złożenia zeznań przed sądem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będącego świadkiem w tzw. aferze marszałkowej z uzasadnieniem „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne media informacyjne zawiodły”.

Michał Rachoń znika z TVP 

Michał Rachoń został zawieszony w prowadzeniu programów „Minęła 20” i „Woronicza 17”. Decyzja kierownictwa TAI miała związek z pokazaniem w czwartek w programie „Minęła 20” karykatury Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz przygotowanej przez Barbarę Pielę. 

Skandaliczny materiał, który został wyemitowany 10 stycznia w programie „Minęła 20”, przygotowała Barbara Piela. Pojawia się w nim kukiełka kojarząca się z Owsiakiem. Kukiełka ta nakręcana jest przez postać kojarzącą się z byłą prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W materiale widać, że postać przypominającą byłą prezydent Warszawy pakuje do swojego worka pieniądze zebrane przez marionetkę kojarzącą się z Jerzym Owsiakiem. W scenie tej daje się zauważyć, że na jednym z banknotów dwustuzłotowych pojawia się gwiazda Dawida.

RadioZET.pl/PAP/DG