Zamknij

Mama Plus od przyszłego roku? Rafalska podaje termin

Redakcja
16.11.2018 09:22
Rafalska
fot. PAP

– Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, skoro jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów. Jesteśmy w połowie listopada, na pewno nie zdążymy z całą procedurą – mówi w Radiu ZET minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zapytana o termin wejścia w życie programu „Mama+”. Gość Beaty Lubeckiej dodaje: – Takim realnym i bezpiecznym terminem wydaje mi się 1 marca.

Elżbieta Rafalska zapytana przez Beatę Lubecką, dlaczego tak długo trwa wejście w życie tego projektu, odpowiada: „My ten projekt mieliśmy gotowy i on był w konsultacjach. Bardzo dużo uwag do niego wpłynęło, wiele kwestii trzeba było też rozstrzygnąć. Czasami taka procedura opiniowania i konsultacji społecznych trwa dłużej, niż by to się zapowiadało na początku”.

Obejrzyj i przeczytaj całą rozmową na RadioZET.pl!

Gość Radia ZET odpowiedział na pytanie, czy projekt „Mama+” to „bubel” spod ręki wicepremier Szydło. – Przede wszystkim to nic nie wyszło tu wprost spod ręki pani wicepremier Szydło. Pani premier konsultowała, organizowała prace, sam projekt był przygotowywany i pisany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Więc gdybyśmy mieli powiedzieć, że wyszedł bubel, to on wychodził od nas z resortu. To nie jest bubel, to jest ustawa o świadczeniu uzupełniającym – mówi Elżbieta Rafalska.

Co z e-zwolnieniami?

– To duże wyzwania i poważna reforma – mówi gość Beaty Lubeckiej o wprowadzeniu 1 grudnia zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej. Przyznaje: – Ja z pewnymi obawami oczywiście czekam na 1 grudnia.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wylicza, że już teraz elektronicznie wystawianych jest ponad 50 procent zwolnień. – Za tymi efektami stoi naprawdę gigantyczna praca u podstaw, dziesiątki tysięcy prowadzonych szkoleń przez ZUS – mówi Rafalska.

Zapewnia jednak, że jeśli po 1 grudnia lekarz wystawi papierowe zwolnienie, będzie ono sankcjonowane. „Na pewno nie stworzymy żadnej takiej sytuacji, w której pacjent mógłby się obawiać o ważność zwolnień lekarskich” – deklaruje gość Radia ZET, dodając, że nie ma w planach konsekwencji dla wystawiającego takie zwolnienie.

RadioZET.pl/MP