Moda na islam w polskich więzieniach. Skazani zmieniają religię

Redakcja
20.08.2017 10:59
Moda na islam w polskich więzieniach. Skazani zmieniają religię
fot. Flickr

Coraz więcej więźniów w polskich więzieniach zmienia religię. Skazani masowo zaczęli przechodzić na islam, jednak – jak zauważa portal WP.pl – więźniowie nie angażują się duchowo w studiowanie Koranu. Powód jest związany z wyżywieniem.

Prawo do wolności wyznania jest zagwarantowane w polskiej konstytucji. Osadzeni w polskich więzieniach coraz częściej wykorzystują ten fakt i zmieniają religię, aby żyło im się za kratami wygodniej.

Deklarują przejście na islam

Więźniowie, którzy zadeklarują, że przeszli na islam, mogą liczyć na bardziej zróżnicowaną dietę, bowiem muzułmanie nie mogą jeść m.in. wieprzowiny, która często gości na stołach więziennych stołówek i w celach. – Zaobserwowaliśmy, że większość więźniów, którzy zadeklarowali wiarę islamską, nie angażuje się w nią duchowo. Mamy podpisane porozumienia ze związkami wyznaniowymi, jednak na organizowanych spotkaniach jest bardzo mało osób – mówiła mjr Elżbieta Krakowska, rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej w rozmowie z WP.pl.

Zróżnicowana dieta

Zróżnicowane posiłki stanowią problem dla pracowników służby więziennej. W przeszłości więźniowie dostawali to samo, jednak w ostatnich latach wiele grup otrzymuje inne od reszty posiłki. Są to m.in. diabetycy, weganie czy muzułmanie.

Tak wygląda więzienie dla bojowników ISIS w Iraku:

Zobacz także

RadioZET.pl/WP/Wprost/strz