Zamknij

Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP. Obowiązuje w całej Polsce

04.12.2021 11:53
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, na mocy którego w całej Polsce wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Decyzja została podjęta w związku z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach. 

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni, wprowadzony przez premiera Mateusza Morawieckiego, będzie obowiązywać na obszarze całego kraju od niedzieli 5 grudnia do piątku 10 grudnia 2021 roku. 

"Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach" – podało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Stopień alarmowy ALFA-CRP. Co oznacza? 

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. 

Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA-CRP oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

"Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" – czytamy na rządowej stronie. 

RadioZET.pl