Zamknij

Muzeum Gdańska zbiera pamiątki po Pawle Adamowiczu. Będzie wystawa?

Redakcja
16.02.2019 20:26
Muzeum Gdańska zbiera pamiątki po Pawle Adamowiczu. Będzie wystawa?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Dział Historii Muzeum Gdańska rozpoczął zbieranie pamiątek po tragicznie zmarłym w styczniu Pawle Adamowiczu. Ratusz przekazał już ponad 60 przedmiotów związanych z prezydentem miasta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Urząd Miasta przekazał między innymi księgi kondolencyjne przysłane przez samorządy, 400-metrową flagę w darze od Krakowa, czy przedmioty, które Paweł Adamowicz miał w swoim gabinecie” – relacjonuje reporter Radia ZET Maciej Bąk.

„Otrzymane przedmioty pokazują, jakim człowiekiem był śp. Paweł Adamowicz: do czego przywiązywał wagę i jakie idee stanowiły wyznacznik w jego życiu zawodowym” - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. „W swoim gabinecie trzymał książkę z rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, ale też pamiątkowe szpachelki związane z budową Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Ergo Areny. Ważne miejsce zajmowała także rezolucja amerykańskiego Kongresu z 2005 r. dotycząca Solidarności" – jednego z historycznych haseł, do których Paweł Adamowicz wielokrotnie się odwoływał”.

Zobacz także

Muzeum Gdańska prosi mieszkańców o pomoc

Muzeum Gdańska chce w przyszłości uruchomić całą ekspozycję poświęconą Pawłowi Adamowiczowi i liczy, że kolekcja zostanie powiększona przy udziale mieszkańców. „Wszelkie pamiątki, które państwo posiadacie, a które są związane z prezydentem Gdańska, kiedyś będą niezwykle cenne” – mówi Radiu ZET Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

A już wkrótce w Ratuszu Głównego Miasta powstanie izba pamięci poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi.

Zobacz także

RadioZET.pl/gdansk.pl/MBa/MK