Zamknij

Nauka zdalna i hybrydowa powraca. Uderzenie czwartej fali w szkołach

15.10.2021 23:07
Nauka zdalna w szkołach - raport MEiN
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Wzrost zachorowań na COVID-19 podczas czwartej fali odbija się na pracy szkół i przedszkoli. W ciągu tygodnia przybyły 142 placówki z nauką zdalną lub hybrydową. Z danych zebranych przez kuratorów, które przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że nauka stacjonarna odbywa się w 96,6 proc szkół podstawowych i 97,4 proc. ponadpodstawowych. W normalnym trybie działa też 99,6 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego.

Nauka zdalna i hybrydowa wróciła do kolejnych placówek. W ciągu tygodnia liczba podstawówek, w których zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym zmniejszyła się o 129. Jeśli chodzi o przedszkola, także widać pogorszenie w związku z zachorowaniami na COVID-19 (21 placówek przeszło na zajęcia hybrydowe lub zdalne). Sytuacja poprawiła się jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe – w piątek było o osiem więcej placówek z nauką stacjonarną.

Wraca nauka zdalna i hybrydowa - raport MEiN z 15 października

Jak wygląda to w przeliczeniu na procenty? W piątek stacjonarnie pracowało 13 898 szkół podstawowych, czyli 96,6 proc. wszystkich i 7 608 szkół ponadpodstawowych, czyli 97,4 proc. Zdalnie pracowało 13 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 477 szkół podstawowych i 199 ponadpodstawowych. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Tydzień temu - 8 października - stacjonarnie pracowało 15 387 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,7 proc. wszystkich. 4 przedszkola pracowały zdalnie, a 44 w trybie mieszanym.

8 października stacjonarnie pracowały 14 024 szkół podstawowych, czyli 97,5 proc. wszystkich i 7 600 szkół ponadpodstawowych, czyli 97,3 proc. Zdalnie pracowało 8 szkół podstawowych i 14 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 356 szkół podstawowych i 198 ponadpodstawowych.

Dwa tygodnie temu - 1 października - stacjonarnie pracowało 15 400 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,8 proc. wszystkich. Cztery przedszkola pracowały zdalnie, a 31 w trybie mieszanym.

1 października stacjonarnie pracowały 14 194 szkoły podstawowe, czyli 98,7 proc. wszystkich i 7704 szkoły ponadpodstawowe, czyli 98,6 proc. Zdalnie pracowały trzy szkoły podstawowe i cztery ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 191 szkół podstawowych i 104 ponadpodstawowe. 

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka/oprac. AK