Zamknij

Ogromne ułatwienie dla kierowców. Sejm za nowelą ustawy o ruchu drogowym

Redakcja
09.05.2018 10:45
Policja
fot. policja.pl

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC, a system CEPiK 2.0 będzie wdrażany etapami — przewiduje nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w środę uchwalił Sejm.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za nowelą głosowało 255 posłów. Przeciwko było 153. Od głosu wstrzymało się 26 posłów. Nowela ma wejść w życie wejść 4 czerwca.

Koniec z obowiązkiem posiadania przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego

Podczas prac nad projektem komisje wprowadziły do niego szereg poprawek o charakterze technicznym, zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne Sejmu i opowiedziały się za uchwaleniem zmian.

Nowela przewiduje, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo — w miarę jak kolejne jego funkcje będą przygotowywane i przetestowane. Jak tłumaczył wcześniej w Sejmie wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, etapowe podejście do CEPiK 2.0 ma na celu eliminację ryzyk związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu. O uruchamianiu kolejnych elementów informować będzie z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem minister cyfryzacji w specjalnym komunikacie.

Okoński, pytany przez posłów, kiedy należy się spodziewać uruchomienia CEPiK 2.0 w całości, tłumaczył, że harmonogram nie jest jeszcze gotowy i potwierdzony, więc nie poda dat. „Ale to będzie parę lat, w rok na pewno tego projektu nie zakończymy” — ocenił. „Szacunki wskazują na jakieś dwa lata” — dodał.

Zobacz także

Inna wprowadzana nowelizacją zmiana przewiduje, że po uruchomieniu odpowiedniej funkcji bazy danych kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC. Funkcjonariusze policji czy GITD w czasie kontroli sprawdzą odpowiednie dane w bazie. W przypadku zatrzymania dowodu kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny, poprzez wymazanie informacji o zatrzymaniu z bazy. Tradycyjny dowód rejestracyjny trzeba będzie jednak przedstawiać w stacji kontroli pojazdów.

Nowelizacja przewiduje, że do bazy CEPiK 2.0 będą trafiać też informacje o demontażu pojazdu bezpośrednio ze stacji demontażu. Informacje o stacjach demontażu przekazywać będą z kolei marszałkowie województw. Wiceminister Okoński podkreślił, że gromadzenie i przekazywanie tych informacji przez marszałków to jedyny nowy obowiązek wprowadzany projektem.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG