Zamknij

Onet: mobbing w Szlachetnej Paczce. Kuria domaga się wyjaśnień

Redakcja
20.09.2018 13:14
Onet: Ks. Jacek Stryczek stosuje mobbing wobec swoich pracowników
fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER/East News

Według ustaleń dziennikarzy Onetu ks. Jacek Stryczek - założyciel Stowarzyszenia "Wiosena" i akcji Szlachetna Paczki - od lat stosował wobec swoich pracowników metody mobbingu. Miał poniżać, stosować szantaż emocjonalny i zastraszać. Prośbę o pisemne wyjaśnienia w tej sprawie do ks. Stryczka wystosowała Archidiecezja Krakowska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"W jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, z prezesem – księdzem, jest poważny problem. Ksiądz z pasją testuje na kolejnych współpracownikach techniki mobbingowe. Robi to osobiście lub rekrutuje dyrektorów z właściwymi predyspozycjami czy umiejętnościami" - anonimowy list o takiej treści trafił do dziennikarzy Onetu w marcu tego roku.

Zobacz także

Według jego autora ludzie odchodzą z pracy w Stowarzyszeniu "Wiosna" "wyczerpani, z samooceną poniżej poziomu morza, bez wiary w skuteczną konfrontację z Kościołem, z państwowymi instytucjami, które chwalą się współpracą z tym stowarzyszeniem i z mediami, w których nie brakuje sympatii dla fajnego księdza".

Dziennikarzom Onetu udało się dotrzeć do 21 osób, które pracują lub wcześniej współpracowali z ks. Stryczkiem.

Utrzymują, że praca z duchownym kierującym Szlachetną Paczką wpędziła ich w depresję, zmusiła ich do zwolnienia z pracy i leczeniem.

Zobacz także

- Nowi ludzie często przechodzą szok, bo z góry zakładają, że skoro prezesem jest ksiądz, to będzie szanował innych. A wygląda to inaczej. On sam mówi, że tutaj księdzem nie jest - powiedział Onetowi były koordynator projektów Stowarzyszenia "Wiosna" pragnący zachować anonimowość.

W rozmowie z Onetem ks. Stryczek utrzymuje, że nie doszły do niego wcześniej sygnały o mobbingu w jego stowarzyszeniu. - Po raz pierwszy spotykam się z takim zarzutem - zapewnił. Dodał, że prowadzona przez niego organizacja jest "wymagającym pracodawcą", a historie przytoczone w artykule zdaniem ks. Stryczka są nierzetelne i nieprawdziwe.

Jak ustaliło Radio ZET Archidiecezja Krakowa zwróciła się do ks. Stryczka z prośbą o pisemne wyjaśnienia w sprawie zarzutów o mobbing w Stowarzyszeniu "Wiosna".

Przeczytaj cały reportaż Onetu o mobbingu w Szlachetnej Paczce

RadioZET.pl/Onet/PTD

C