Zamknij

PO obiecało przywrócić emerytury komunistycznym funkcjonariuszom

Redakcja
13.01.2018 22:08
PO obiecało przywrócić emerytury komunistycznym funkcjonariuszom
fot. Archiwum Radia ZET

Grzegorz Schetyna oraz inni członkowie kierownictwa Platformy Obywatelskiej podczas spotkania z generałami Markiem Dukaczewskim i Marianem Janickim zobowiązali się do przywrócenia wyższych emerytur funkcjonariuszom PRL. O obietnicy największej opozycyjnej partii poinformował sam gen. Janicki.

Zagłosuj

Czy ustawa dezubekizacyjna krzywdzi byłych funkcjonariuszy PRL?

Liczba głosów:

O sprawie informuje "Gazeta Polska Codziennie". Dzienni pisze, że do rozmowy byłych szefów WSI i Biura Ochrony Rządu z politykami PO miało dojść w sejmowym pokoju klubu. Kierownictwo partii miało zobowiązać się do ''rozliczenia PiS'' z niekorzystnych zmian dla dawnych pracowników komunistycznych służb. 

Zobacz także

''PO przygotowała ustawę, która przywróci nam godność'' – cytuje słowa Janickiego gazeta. Generał ujawnił informację o spotkaniu z Grzegorzem Schetyną i kilkoma prominentnymi politykami PO podczas swojego przemówienia na czwartkowej manifestacji służb mundurowych przed Sejmem. Demonstrację zorganizowano w związku ze złożeniem do Kancelarii Sejmu blisko 250 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma przywrócić dawne przywileje ludziom służb.

Ustawa dezubekizacyjna

Ustawa obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,6 tys., renta rodzinna - 1,8 tys. Obniżka dotyczy prawie 40 tys. byłych funkcjonariuszy.

RadioZET.pl/Gazeta Polska Codziennie/PAP/DG