Zamknij

Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Dwie miejscowości odcięte od świata

27.06.2020 10:04
Podkarpacie po ulewach i nawałnicy. Manasterz i Hadle Szklarskie odcięte od świata
6 Zobacz galerię
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ulewy na Podkarpaciu postawiły na nogi strażaków z kilku województw. Po przejściu wielkiej wody ewakuowano kilkaset osób. Zalane są domy, szkoły, budynki gospodarcze, a nurt porywał samochody. Skala zniszczeń jest ogromna. Na miejscu jest premier Mateusz Morawiecki.

Burze i ulewy, które w piątek przeszły nad Polską, doprowadziły do tak poważnych szkód, że strażacy musieli interweniować prawie 2 tys. razy. Najwięcej interwencji (510) odnotowano na Śląsku, ale to na Podkarpaciu pracy było (i nadal jest) najwięcej, interwencji jest tam mniej, ale są one o wiele poważniejsze. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarne st. kpt. Krzysztof Batorski w sobotę rano w rozmowie z Polską Agencją Prasową tłumaczył, że skala zniszczeń jest tam dosłownie potężna. - W tej chwili na miejscu mamy kompanie przeciwpowodziowe z woj. świętokrzyskiego i z woj. małopolskiego. Łącznie w działaniach bierze udział ponad 1000 strażaków - powiedział.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim. Całkowicie od świata odcięte są nadal dwie miejscowości - Hadle Szklarskie, gdzie woda praktycznie zerwała nawierzchnię drogi wojewódzkiej 835, z kolei w miejscowości Manasterz zarwał się most.

Łącznie ewakuowano około 400 osób. Woda porywała tam samochody, zalała domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Tam, gdzie już ustąpiła widać ogromne zniszczenia.

Strażacy od świtu odpompowują wodę, udrażniają drogi i usuwają błoto z jezdni. Wcześniej, całą noc monitorowali wały przeciwpowodziowe. Na szczęście nie doszło do ich przerwania.

Na Podkarpaciu jest obecnie Mateusz Morawiecki. Premier odwiedzi dziś kilka z zalanych miejscowości.

Niestety prognozy pogody na najbliższe godziny są niepokojące. Na Podkarpaciu obowiązuje w sobotę ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem i ulewami.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/PAP/PSP