Policjanci jak kowboje. Tak wyglądały ćwiczenia policyjnych jeźdźców [WIDEO]

Redakcja
13.04.2018 13:04
Policja konna
fot. Policja

Niektórzy policjanci zamiast bezstylowych radiowozów stosują szlachetne wierzchowce. Zobaczcie, jak wyglądały ćwiczenia policji konnej z Chorzowa i Częstochowy.

— Cykliczne szkolenia mają na celu doskonalenie umiejętności współdziałania policjantów pododdziału zwartego oraz policyjnych jeźdźców. Wspólnie doskonalili oni tworzenie szyków policyjnych w sytuacji zagrożenia porządku publicznego oraz podczas działań pododdziałów zwartych — poinformowała KWP w Katowicach.

zet3

Podczas ćwiczeń funkcjonariusze zaprezentowali się w pełnym umundurowaniu wraz z ekwipunkiem ochronnym. Dzięki temu zbliżono się tak bardzo, jak to możliwe, do prawdziwych działań policyjnych. Używano także amunicji hukowo-błyskowej. Na policyjnych koniach odgłos strzałów nie może robić wrażenia. Taki wierzchowiec musi być spokojny i opanowany, ponieważ nerwowe reakcje na odgłosy strzałów, psów czy tłumu mogą zniweczyć policyjną pracę.

— Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji sprawdzane są zachowania tych zwierząt. Jeździec wraz z rumakiem musi zaprezentować umiejętność jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach — przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie — tłumaczy policja.

RadioZET.pl/KWP Katowice/maal