Zamknij

Andrzej Duda podpisał ustawę... na peronie. „Robi się czeski film”

04.03.2020 17:34
Andrzej Duda Końskie
fot. PAP/Piotr Polak

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, zwaną Kolej Plus. Nowela zakłada wsparcie społeczności wykluczonej komunikacyjnie. Prezydent podpisał ustawę w nietypowych okolicznościach, na szkolnym biurku ustawionym na peronie dworca w Końskich (woj. świętokrzyskie). Zdaniem części polityków i komentatorów ta "aranżacja" urąga powadze urzędu prezydenta...

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do  grupy Newsy Radia ZET na Facebooku  

Andrzej Duda zatwierdził dziś los ustawy Kolej Plus. Jego podpis sprawia, że już niedługo ma wejść w życie znowelizowane prawo o kolei, rozszerzające kursy pociągów do mniejszych miejscowości, wykluczonych komunikacyjnie.

Jest program Kolej Plus i jest ustawa, dzięki której ten program będzie mógł być wdrażany. (...) Rusza Kolej Plus, także tutaj w Końskich

 - mówił dziś Andrzej Duda.

Kolej ma wrócić do małych miasteczek. Takie jest założenie 

I zaznaczał, że to symboliczna dla regionu decyzja, przywracająca do Końskich linię kolejową.

Program skierowany jest do miejscowości liczących więcej niż 10 tys. mieszkańców, a nieposiadających stałych połączeń kolejowych. Ich przywracanie ma być realizowane przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z samorządami.

Zobacz także

W planach są podciągnięcia połączeń pociągowych do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy. Z zapowiedzi prezydenta wynika, że do 2028 roku na ten cel zostanie wydane 6,5 mld zł.

Ustawa podpisana na peronie. Dla jednych "szopka", dla innych wielki gest

W sieci rozgorzała natomiast dyskusja nad otoczką, w której prezydent podpisał ustawę. Pałacową tradycję zastąpiła dziś aranżacja w terenie. Prezydent podpisał dokument państwowy na szkolnym biurku, ustawionym na peronie dworca w Końskich. Zdaniem części komentatorów, ale i polityków opozycji, w PiS przekroczyli już kolejną granicę powagi.

Robi się czeski film z tej nieszczęsnej kampanii Andrzeja Dudy

- skomentował wiceprzewodniczący PO, Tomasz Siemoniak.

Z kolei Sławomir Neumann (również PO) komentował:

To jednak kompromitujące dla powagi urzędu Prezydenta RP. Wiem, że nie dla A. Dudy, który jak kelner podpisywał dokumenty w gabinecie owalnym przy D. Trumpie. On już tak ma

Z prześmiewczych komentarzy nie przejmują się sztabowcy prezydenta i wspierający go politycy PiS. Sebastian Kaleta odpowiadał na Twitterze:

Neumannowi odpowiedział z kolei rzecznik prezydenta Dudy, Błażej Spychalski. "Skąd tak potężna pogarda przemawia przez was?" - pytał na Twitterze.

Niezależnie od wydźwięku dzisiejsza deklaracja Dudy i rządzących będzie w kolejnych latach wnikliwie oceniana. Mieszkańcy małych miejscowości pragną wyzwolenia się z pułapki wykluczenia komunikacyjnego. 

20304456
fot. PAP/Piotr Polak

RadioZET.pl/PAP