Zamknij

GW: Ministrowie PiS obiecali oddać nagrody. Zrobiło to tylko siedem osób

31.05.2019 08:11
GW: Ministrowie PiS obiecali oddać nagrody. Zrobiło to tylko siedem osób
fot. PAP

Wraca sprawa nagród, jakie rząd Beaty Szydło w latach 2016-2017 wypłacił swoim ministrom i urzędnikom. Po fali krytyki, jaka wylała się wówczas na PiS, prezes Kaczyński nakazał przekazanie nagród do Caritasu. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, do tej pory zrobiło to tylko siedem osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawę wypłacenia wielotysięcznych nagród dla ministrów i urzędników rządu Beaty Szydło ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza. Po pojawieniu się tych informacji notowania PiS błyskawicznie spadły o kilkanaście punktów procentowych. Prezes Jarosław Kaczyński nakazał 22 ministrom, wojewodom, wiceministrom i urzędnikom Kancelarii Prezydenta – łącznie 151 osobom – przekazanie nagród do Caritasu.

Zobacz także

Brejza rozesłał pytania do regionalnych oddziałów Caritasu z zapytaniem, ilu ministrów i urzędników faktycznie przekazało swoje nagrody na cele dobroczynne. Okazuje się, że zrobiło to tylko siedem osób.

Jak potwierdził Caritas, premie przekazali do tej pory m.in. minister sportu Witold Bańka, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Sumy oscylują wokół 70-80 tys. Nie udało się potwierdzić, czy zrobili to także inni politycy.

Zobacz także

„Gazeta Wyborcza” przypomniała, że na spotkaniu z wyborcami wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił: „To była decyzja niefortunna, te nagrody zostały zwrócone. Przy okazji zrobiliśmy coś takiego pod publiczkę trochę, obniżyliśmy, obniżamy wynagrodzenia posłom”.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza