Zamknij

Polska ambasador ewakuowana z Bagdadu. "To nie była decyzja polskich władz"

08.01.2020 10:26
Bagdad
fot. AP/Associated Press/East News

Ambasador Polski w Iraku Beata Pęksa została ewakuowana. Informację przekazał Radiu ZET minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Polska ambasador w Bagdadzie Beata Pęksa ze względów bezpieczeństwa została ewakuowana - przekazał Radiu ZET szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Jak powiedział minister w rozmowie z naszym dziennikarzem, Jackiem Czarneckim, ewakuacja nie miała związku z irańskimi atakami rakietowymi na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku i nie była to decyzja polskich władz. Polska ambasada gościnnie mieści się na terenie ambasady brytyjskiej i to Brytyjczycy – jak tłumaczy Czapotowicz - poprosili o wyjazd ambasador Pęksy.

Wczoraj z nią rozmawiałem. Jest na terenie Polski. Konsultujemy kwestie poziomu bezpieczeństwa w Bagdadzie i czekamy na informacje ze strony Brytyjczyków w tym zakresie

- powiedział reporterowi Radia ZET Czaputowicz. Polska ambasador wróci do Bagdadu, gdy będzie to możliwe.

Atak rakietowy na bazy USA w Iraku

Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę doszło do irańskiego ataku rakietowego na bazy wojskowe USA w Iraku. Odpowiedzialność za atak wziął irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irackie wojsko w komunikacie poinformowało, że na terytorium tego kraju spadły 22 pociski rakietowe. 

Według strony amerykańskiej nie ma ofiar, z kolei irańska telewizja państwowa mówi o 80 zabitych "amerykańskich terrorystach". - Nie będziemy oszczędzać Amerykanów – powiedział jeden z dowódców Korpusu Strażników Rewolucji. 

W zaatakowanej bazie al Asad przebywa ponad 100 polskich żołnierzy. Jak zapewnia minister, są bezpieczni. W razie zagrożenia MON przewiduje ich ewakuację do Kuwejtu lub innego państwa ościennego.

RadioZET.pl