Zabrakło pieniędzy na 500 plus? Kaczyński uderza w Trzaskowskiego

30.09.2019 16:01
Rafał Trzaskowski
fot. Rafał Trzaskowski Twitter

Prezydent Trzaskowski prowadzi operację zmierzającą do niewypłacania 500 plus – stwierdził dziś Jarosław Kaczyński. Prezes PiS straszy nie tylko Trzaskowskim, jest przekonany, że podobny proceder czeka Polaków, gdy do władzy w państwie wróci Platforma Obywatelska. Prezydent Warszawy odniósł się do zarzutów i... sam zarzucił Kaczyńskiemu i PiS kłamstwo.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

500 plus, a właściwie spór o wypłaty świadczenia w Warszawie, rozgrzewa polityków w czasie kumulacji kampanii wyborczej. Władze stolicy nie wypłaciły do końca września całości środków. Ratusz przekonuje, że nie otrzymał od rządu wyrównania za poszerzony program 500 plus (o pierwsze dzieci), by móc wypłacać świadczenie z wyrównaniem od lipca (1500 zł). Wnioskować o wyrównanie można jedynie do końca września, czyli do dzisiaj.

Zobacz także

Zupełnie inaczej widzą sprawę w PiS. Głos w temacie 500 plus zabrał prezes partii, Jarosław Kaczyński. Nie zostawił na Rafale Trzaskowskim, jego partii i decyzji suchej nitki.

Prezydent stolicy prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500 plus. Wszystkie pieniądze, które są potrzebne po to, by to 500 plus w Warszawie było wypłacane, zostały przekazane władzom miasta. Ostatnia transza 26 września. Nie ma żadnych przeszkód, jest tylko polityka. To jest zapowiedź tego, co będzie się działo z tym wielkim programem społecznym, jeżeli nasi przeciwnicy przejmą władzę

grozi Jarosław Kaczyński

Prezes PiS dodał, że wypowiada się w sprawie jako… poseł i kandydat na posła z Warszawy.

Chciałem te działania bardzo surowo potępić i jednocześnie wezwać prezydenta (Rafała) Trzaskowskiego do ich zaniechania

J. Kaczyński

Jego zdaniem zatrzymanie wypłat 500 plus w Warszawie to nic innego jak zapowiedź przyszłości, w której PO cofa wprowadzone przez PiS świadczenie. Kaczyński nie wierzy w słowa liderów PO o podtrzymaniu programu zgodnie z dewizą „co raz dane, będzie utrzymane”.

To jest po prostu zapowiedź tego, co będzie się działo, jeżeli nasi przeciwnicy przejmą władzę. Być może to jest w ogóle próba, która ma sprawdzić, w jaki sposób Polacy, polskie rodziny na to reagują

prezes PiS

Rafał Trzaskowski odpowiada. "Proszę nie kłamać"

Prezydent Warszawy odniósł się do zarzutów stawianych mu przez Kaczyńskiego. We wpisie na Twitterze zaapelował, by PiS "nie kłamało" w tej sprawie. Potwierdził wcześniejszy przekaz, że rząd nie przelał samorządowi transzy 500 plus na pierwsze dzieci.

Proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500 plus. Dotąd transze na 500 plus były zapisane w rocznym planie, ale nie zaktualizowano go po rozszerzeniu programu na pierwsze dziecko. To jak z 13. emeryturą na 2020 - prezes obiecuje, a w budżecie nie ma. Gdzie są te pieniądze?

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

RadioZET.pl/PAP/Twitter