Zamknij
30%
23%
15%
5%
5%
4%
2%
Logo PiS
PiS - Zjednoczona Prawica
Logo KO
KO
Logo Polski 2050
Polska 2050 Szymona Hołowni
Logo Lewicy
Lewica
Logo Konfederacji
Konfederacja
Logo PSL - Koalicji Polskiej
PSL - Koalicja Polska
Logo Kukiz'15
Kukiz'15
Logo PiS
PiS - Zjednoczona Prawica
30%
Logo KO
KO
23%
Logo Polski 2050
Polska 2050 Szymona Hołowni
15%
Logo Lewicy
Lewica
5%
Logo Konfederacji
Konfederacja
5%
Logo PSL - Koalicji Polskiej
PSL - Koalicja Polska
4%
Logo Kukiz'15
Kukiz'15
2%

Koalicja Obywatelska uzyskała 23 procent poparcia (wzrost o 3 pp.) i powoli zbliża się do Prawa i Sprawiedliwości, które utrzymało 30 proc. z czerwcowego badania – wynika z nowego sondażu Kantar. "Największym echem odbił się powrót Donalda Tuska do polskiej polityki, a także na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Efekty tego ruchu możemy zaobserwować już teraz" - podsumowuje Kantar.

PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem mogą liczyć na 30 proc. poparcia badanych deklarujących chęć udziału w wyborach, Koalicja Obywatelska na 23 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni na 15 proc. - wynika z sondażu Kantar. Lewica i Konfederacja uzyskały w nim po 5 proc. poparcia.

Poparcie dla PiS nie zmieniło się w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca, KO zyskała 3 pkt proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni - 1 pkt proc. Poparcie dla Lewicy spadło o 2 pkt proc., a dla Konfederacji - o 1 pkt proc.

KO rośnie i dogania PiS. "Efekt Tuska" widoczny w nowym sondażu Kantar

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska - 4 proc. (bez zmian) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2 proc. poparciem (bez zmian). Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos - o 1 pkt proc. mniej niż w analogicznym badaniu z czerwca.

Respondenci byli pytani, czy po pandemii wzięliby udział w wyborach. 32 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak (spadek o 1 pkt proc.), 33 proc. - że raczej tak (spadek o 2 punkty proc.), 11 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) odpowiedziało "raczej nie", a 10 proc. - że zdecydowanie nie (bez zmian). 14 proc. udzieliło odpowiedzi "jeszcze nie wiem" (wzrost o 2 punkty proc.).

"Mimo rozpoczętych wakacji, ostatni miesiąc obfitował w Polsce w wiele ważnych politycznie wydarzeń. Największym echem odbił się powrót Donalda Tuska do polskiej polityki, a także na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Efekty tego ruchu możemy zaobserwować już teraz – poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca, tak więc to ugrupowanie posiada obecnie raczej niezagrożoną pozycję wicelidera sondażu. Co ciekawe, wydaje się, że powrót Donalda Tuska nie przekonał wyborców Polski 2050, a najwięcej wyborców w ostatnim miesiącu straciła skonfliktowana wewnętrznie Lewica" - podsumowuje Kantar.

Sondaż wykonano między 9 a 14 lipca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 628 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

C