Zamknij

Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dowodów

25.07.2019 10:56
Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Mamy dowody [News Radia ZET]
fot. Michal Wozniak/East News

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów, podczas których na pokładzie poza Marszałkiem znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Czy rodzina Kuchcińskiego zapłaciła za te loty? Kancelaria Sejmu komentuje tylko, że "obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu". 

Chodzi o sześć lotów od stycznia do lipca tego roku. Dokładnie trzy loty z Warszawy do Rzeszowa, dwa powroty z Rzeszowa do Warszawy i jeden lot na trasie Warszawa-Kraków. Marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu towarzyszyli w nich tylko członkowie rodziny, w różnym składzie — albo córka, albo synowie, albo żona.

Dwa razy lot odbywał się najnowszym, zakupionym przez rząd samolotem — Gulfstreamem G550. Każdy taki lot kosztuje średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak zapewnia Kancelaria Sejmu, każda z podróży Marszałka miała charakter służbowy.

Obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu. Z możliwości towarzyszenia Marszałkowi w podróżach korzystają przede wszystkim reprezentanci Izby (...) , a zarazem nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym

odpowiedziała Radiu ZET Kancelaria Sejmu

Kiedy w maju dziennik „Fakt” napisał, że marszałek Sejmu poleciał do Rzeszowa „na weekend do domu” rządowym samolotem z dwójką posłów PiS, Kancelaria Sejmu również zapewniała, że „w niemal każdej podróży służbowej marszałkowi Sejmu towarzyszą reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa” i że „takie rozwiązania nie wpływają na koszt przelotu, a umożliwiają sprawną realizację programu”.

Dokładne terminy lotów:

  • 5.01.2019  Warszawa Okęcie - Rzeszów Jasionka 
  • 5.02.2019 Rzeszów Jesionka - Warszawa Okęcie 
  • 23.02.2019 Warszawa - Rzeszów Jasionka 
  • 26.05.2019 Rzeszów Jasionka - Warszawa 
  • 14.06.2019 Warszawa - Rzeszów 
  • 05.07.2019 Warszawa - Kraków 
Kuchiński 1
fot.
Kuchciński 2
fot.

Przypomnijmy, że w czerwcu podczas wizyty Prezydenta w USA, na pytania dziennikarzy Andrzej Duda odpowiedział, że jego córka Kinga przyleciała do USA na prywatny koszt, samolotem regularnych linii lotniczych.

Radio ZET

C