Zamknij

Lidia Staroń nie zostanie RPO. Senat podjął decyzję

18.06.2021 13:42
Senator Lidia Staroń, kandydatka na RPO
fot. PAP/Leszek Szymański

Lidia Staroń nie zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich - zdecydował Senat. Była to już piąta próba wyboru następcy Adama Bodnara, który przestanie pełnić funkcję RPO 15 lipca.

Lidia Staroń nie zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat odrzucił kandydaturę popieranej przez PiS senator niezależnej. Za było 45 senatorów, przeciw 51, trzy osoby się wstrzymały. W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów.

Lidia Staroń nie zostanie RPO. Senat nie wyraził zgody

- Senat nie wyraził zgody na powołanie pani Lidii Staroń na RPO - powiedział po głosowaniu marszałek Tomasz Grodzki. Kandydaturę senator niezależnej poparło 45 członków klubu PiS, w tym senatorowie Porozumienia. Choć przed głosowaniem zarządzono dyscyplinę, od głosu wstrzymali się Dorota Czudowska i Andrzej Pająk, a Janina Sagatowska nie wzięła udziału w głosowaniu.

Przeciw byli wszyscy senatorzy KO, PSL-Koalicji Polskiej, Lewicy, a także Jacek Bury z Polski 2050 i senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski. Za odrzuceniem kandydatury Staroń zagłosowali także jej koledzy z Koła Senatorów Niezależnych - Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Natomiast Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. - Nie jestem rozczarowana. Wiedziałam, że tak będzie. Nie żałuję, że zgodziłam się kandydować, nie czuję się też oszukana – mówiła po głosowaniu.

Ciągle jest czas na przeprowadzenie kolejnej procedury wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Alternatywą jest nowelizacja prawa i wprowadzenie pełniącego obowiązki. Obecny RPO Adam Bodnar ustępuje ze stanowiska 15 lipca.

RadioZET.pl