Zamknij
44%
19%
8%
4%
3%
PiS
KO
Konfederacja
Nowa Lewica
PSL
PiS
44%
KO
19%
Konfederacja
8%
Nowa Lewica
4%
PSL
3%

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się ponad dwa razy większym poparciem niż Koalicja Obywatelska – tak przynajmniej wynika z najnowszego sondażu CBOS. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, do Sejmu weszłoby jeszcze tylko jedno ugrupowanie. To Konfederacja, która w sondażu CBOS przegania Lewicę.

Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie na szczycie. Jak wynika z sierpniowego sondażu CBOS, na PiS wraz z koalicjantami chce głosować 44 proc. wyborców, czyli tyle samo ile dwa miesiące temu. Z kolei, gdyby porównać ten wynik z pomiarem z przełomu czerwca i lipca, poparcie dla partii rządzącej nawet wzrosło - o 2 punkty proc.

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, zgodnie z badaniem CBOS może ona liczyć na 19 proc. głosów, a to w porównaniu z poprzednim sondażem oznaczałoby spadek o 5 punktów proc. To też najgorszy wynik od czasu wyborów. Partyjne podium według CBOS zamyka rosnąca w siłę Konfederacja, na którą chce zagłosować 8 proc. respondentów. To ich najlepszy wynik od wyborów, choć w porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca wzrost poparcia wynosi zaledwie 1 punkt proc.

Sondaż CBOS: Lewica i PSL poza Sejmem

Słabnie natomiast pozycja Lewicy, dla której poparcie wynosi obecnie 4 proc. Na równie niskim poziomie utrzymuje się poparcie dla PSL (3 proc.).

Według CBOS spory odsetek hipotetycznych wyborców deklaruje chęć głosowania na jakieś inne ugrupowanie (4 proc.). W swobodnych wypowiedziach respondentów najczęściej pojawiała się nazwa ugrupowania Szymona Hołowni – Polska 2050 (2,3 proc. ogółu wskazań). To więcej, niż w poprzednim pomiarze na przełomie czerwca i lipca (1 punkt proc.). Tylko sporadycznie natomiast wśród spontanicznych wskazań pojawiał się tworzący się ruch społeczny firmowany przez Rafał Trzaskowskiego – Nowa Solidarność (0,2 proc.).

CBOS podkreśla jeszcze, że na najwyższym do czasu wyborów poziomie utrzymuje się odsetek osób chcących uczestniczyć w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji (14 proc., wzrost o 2 punkty procentowe). Nadal zauważalny jest odsetek wyborców, którzy nie chcą ujawniać swych poglądów i sympatii partyjnych, odmawiając udzielania odpowiedzi (4 proc.). 

Sondaż CBOS został przeprowadzony w ramach procedury mixed-mode w dniach 18-27.08.2020.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CBOS

C