Zamknij

Rząd zaostrza kwarantannę. Oto co musisz wiedzieć o nowych zasadach

24.03.2020 15:54
Rząd zaostrza kwarantannę. Oto co można, a czego nie można w czasie pandemii koronawirusa w Polsce
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Rząd wprowadza kolejne zakazy i ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Wychodzenie z domu ma być ograniczone do absolutnego minimum. Co to właściwie oznacza? Czy można więc wyjść na spacer albo na zakupy? Oto najważniejsze zasady i obostrzenia, jakie we wtorek wprowadził polski rząd.

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się, a rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Przypomnijmy, że 13 marca wprowadzono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, a tydzień później stan epidemii. Już wtedy zapadły m.in. takie decyzje jak: odwołanie imprez masowych, zawieszenie międzynarodowych połączeń samolotów i kolei, zakaz wjazdu dla cudzoziemców, a dla obywateli obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna, ograniczenie działalności galerii handlowych (oprócz funkcjonowania sklepów spożywczych, aptek, drogerii i pralni), zawieszenie działalności klubów, barów, restauracji i kasyn, z wyłączeniem usług na dowóz i na wynos czy ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjęta wcześniej decyzja o zawieszeniu lekcji w szkołach zostaje przedłużona, a uczniowie mają wrócić do szkół najwcześniej po Wielkanocy. Przekazano też wówczas, że kary za złamanie przymusowej kwarantanny wzrastają z 5 do 30 tysięcy złotych.

I wszystkie przekazane do tej pory ograniczenia nadal obowiązują. - Wszystko to, co do tej pory ogłosiliśmy, bardzo proszę, żeby trzymać się tych zaleceń – powiedział premier, ogłaszając we wtorek nowe reguły, które wprowadzane są po to, by – jak powiedział sam Morawiecki – kupić sobie czas.

Koronawirus w Polsce. Zaostrzenie kwarantanny, nowe zasady i ograniczenia

- Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem – ogłosił 24 marca Morawiecki. Będą obowiązywać od wtorku 24 marca do soboty 11 kwietnia. Nowe zasady to:

  • ograniczenie swobodnego przemieszczania się (z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem, wyjścia do sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzenia psa na spacer czy wyjścia w celu opieki nad bliskimi)
  • przemieszczanie się dozwolone w grupie do dwóch osób (obostrzenie to nie dotyczy rodzin)
  • ograniczenie liczby pasażerów w środkach publicznego transportu (w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta)
  • całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań (z wyjątkiem spotkań z najbliższymi osobami)
  • całkowity zakaz korzystania z bulwarów, parków, czy placów zabaw
  • ograniczenia liczby uczestników mszy świętych, ślubów i pogrzebów do maksymalnie 5 osób
  • otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie
  • restauracje i bary nadal wydawać posiłki na wynos
  • kara dla osób niestosujących się do obostrzeń może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł
  • w działaniach weryfikujących, czy nowe zasady są przestrzegane, policji pomoże wojsko

Zaostrzenie kwarantanny w Polsce. Czy można wyjść na spacer albo pobiegać?

Tutaj informacje są sprzeczne. "Wyjścia rekreacyjne do parku, lasu, na spotkania są zakazane” – można było przeczytać we wstępnej informacji dotyczącej założeń rozporządzenia MSWiA, którą po konferencji prasowej opublikowano na stronie kancelarii premiera. Przeczyły temu jednak słowa ministra Łukasza Szumowskiego, który podczas konferencji prasowej „przejście się” zaliczył do „sytuacji niezbędnej” tak samo, jak wyprowadzenie psa na spacer. - Wyjścia na spacer są dla nas niezbędne, dla zdrowia fizycznego i także psychicznego, ale to nie oznacza, że musimy się gromadzić - powiedział Szumowski.

Wkrótce na stronie kancelarii premiera opublikowano nową informację, z której wynika jasno, że spacer lub wyjście do lasu można zaliczyć do niezbędnych potrzeb. Taka aktywność musi się jednak odbywać z zachowaniem ograniczeń odległości i limitu przemieszczających się osób. Oznacza to, że na spacer wyjść można, ale tylko samemu lub w towarzystwie jednej osoby (chyba, że chodzi o liczniejszą rodzinę)

Nie można natomiast wychodzić do takich miejsc jak np. place zabaw, bo są one miejscem gromadzenia się ludzi, a tym samym zwiększonego ryzyka zakażenia.

W związku z wątpliwościami co do wyjść rekreacyjnych i miejsc, w których można się pojawiać, skierowaliśmy do resortu pytanie z prośbą o szczegóły. Czekamy na odpowiedź.

Pamiętajmy, że podobne ograniczenia obowiązują już też w innych państwach Europy. W poniedziałek blokadę społeczną wprowadził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W Niemczech od poniedziałku obowiązuje zakaz poruszania się w grupach większych niż dwie osoby. Całkowity zakaz wyjść z domu, prócz tych do sklepu czy na spacer z psem, obowiązuje m.in. w Hiszpanii czy we Włoszech. 

RadioZET.pl

C