Koniec SLD i Wiosny… jako oddzielnych partii. Zjednoczenie na lewicy

14.12.2019 16:36
RObert Biedroń Włodzimierz Czarzasty
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik (2)

- Kończy się rozdział SLD i Wiosny jako partii niezależnych od siebie. Partie zdecydowały się na konsolidację. Kongres wybierze nowe władze, a nowa partia polityczna będzie miała dwóch przewodniczących - oświadczył dziś na konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty. Decyzję potwierdził lider Wiosny, Robert Biedroń, który przywołał nową partię. - Historyczny moment dla polskiej lewicy! – podkreślił na tej samej konferencji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

SLD i Wiosna połączą się w jedną partię. Decyzję ogłosili dziś na konferencji prasowej w Warszawie liderzy obu ugrupowań, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

Przyjęty został statut, który dzieli władze między SLD i Wiosnę. Na poziomie kraju i województw będzie dwóch przewodniczących. W związku z tym kończy się powoli rozdział pt. SLD

Włodzimierz Czarzasty, lider Sojuszu

W sobotę w Warszawie obradowały ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Celem było wypracowanie decyzji o konsolidacji obydwu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Zobacz także

Będziemy tworzyć, w końcu i nareszcie, silną, centrolewicową, europejską, progresywną partię, która będzie się nazywała Nowa Lewica

Robert Biedroń, lider Wiosny

Zielone światło na połączenie z Wiosną wyraziło zgromadzenie delegatów SLD. Jak przekazał Czarzasty, po całym dniu obrad i konsultacjach w województwach, za przyjęciem uchwały o nowym statucie (umożliwiającym połączenie z Wiosną), głosowało 127 delegatów SLD. Przeciwnych było dziesięciu z nich, ośmiu wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Został przyjęty statut, który chyba pierwszy raz w historii dzieli władzę miedzy dwie partie na poziomie kraju oraz na poziomie poszczególnych województw. Będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące albo przewodnicząca i przewodniczący - tak wynika ze statutu

W. Czarzasty

W ramach Lewicy, koalicji ugrupowań, które weszły do Sejmu w ostatnich wyborach, autonomicznie działają posłowie partii Razem, której liderem jest Adrian Zandberg.

Partia SLD rozpoczęła działalność w 1999 roku, konsolidując wówczas lewicowe siły po wcześniejszej koalicji, zwanej również SLD.

Miller: Nie jestem uradowany. To koniec historii SLD

Zadowolony ze zjednoczenia SLD i Wiosny nie jest b. szef Sojuszu, Leszek Miller

 Z różnych powodów nie jestem uradowany z konsolidacji SLD z Wiosną. To de facto oznacza koniec historii partii. Ja z powodów różnych nie jestem uradowany, głównie także sentymentalnych. Wolałbym, żeby to się inaczej odbyło tzn. żeby odbył się kongres SLD, który oficjalnie podejmie decyzję o rozwiązaniu - tak jak zrobiliśmy to w przypadku zakończenia działalności Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polski 

Leszek Miller, dla PAP

RadioZET.pl/PAP