Szalik 'Konstytucja" i zaciśnięta pięść. Nietypowe ślubowanie posłów Lewicy

12.11.2019 18:07
Sejm
fot. Twitter screen

Zaciśnięta pięść oraz szalik z napisem "Konstytucja" - w ten nietypowy sposób ślubowanie w Sejmie złożyło dwoje nowych posłów klubu Lewicy - Anita Sowińska z Wiosny oraz Maciej Konieczny z Razem. 

We wtorek zainaugurowano IX kadencję Sejmu RP. Pierwsze posiedzenie prowadził marszałek senior Antoni Macierewicz, a swoje przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a na marszałka izby niższej wybrana została piastująca ten urząd od sierpnia bieżącego roku. 

Ślubowanie posłów do Sejmu

Zaprzysiężeni zostali prawie wszyscy z 460 posłów, w tym wielu takich, dla których ta kadencja będzie parlamentarnym debiutem. Procedura ślubowania jest dość jasno określona. Marszałek senior wypowiada na głos rotę ślubowania zapisaną w konstytucji.

Zobacz także

 "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi jej treść. 

Zobacz także

Wyznaczeni wcześniej posłowie sekretarze wyczytywali imiona i nazwiska deputowanych, każdy z nich odpowiadał na głos "ślubuję". Posłowie i posłanki mogli też dopowiedzieć "tak mi dopomóż Bóg", z której to możliwości większość z nich skorzystała.

Posłowie Lewicy ślubują...z pięścią i szalikiem

Uwagę zwróciło zachowanie dwojga posłów klubu Lewicy - Anity Sowińskiej z Wiosny oraz Macieja Koniecznego z Razem. Żadne z nich nie wypowiedziało formuły z "Bogiem", ale każde wykonało charakterystyczny gest.

Zobacz także

Sowińska rozpostarła popielaty szalik z ogromnym napisem "Konstytucja"...

...natomiast Konieczny wzniósł w górę lewą rękę, której dłoń zacisnął w pięść.

RadioZET.pl/Twitter/polsatnews.pl